Güncel

'Geçinemiyoruz' diyen DİSK üyeleri: Asgari ücret için bir günlük grev yapalım

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, gelir ve vergide adalet talebiyle basın açıklaması yaptı. Eyleme binlerce işçi katılırken, asgari ücret için bir günlük grev çağrısı yapıldı. Mitinge İZDENİZ işçileriyle ilk defa Limter-İş sendikası da kitlesel olarak kat

19 Kasım 2021 Saat: 10:27
Geçinemiyoruz diyen DİSK üyeleri: Asgari ücret için bir günlük grev yapalım
'Geçinemiyoruz' diyen DİSK üyeleri: Asgari ücret için bir günlük grev yapalım

İZMİR

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, ekonomik kriz ve yapılan zamlarla birlikte işçi emekçilerin geçim sorunu yaşadığını ifade ederek, gelir ve vergide adalet talebiyle "Geçinemiyoruz" diyerek kitlesel basın açıklaması yaptı. Eyleme binlerce işçi katılırken, asgari ücret için bir günlük genel grev çağrısı yapıldı. Mitinge, 12 Aralık'ta Bornova'da Cumhuriiyet Meydanında İşçi emekçi buluşması gerçekleştirecek olan  bileşenlerde katılarak destek verdi.

İşçiler, Konak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyüş gerçekleştirerek, vergide ve gelirde adalet talep etti. Genel-İş Sendikası 1, 2 ve 3 Nolu Şube İzmir Büyükşehir Belediyesi binası içinden sloganlarla Lozan Kapısı önüne yürüyüşle geldi. Konak Pier önünden Genel-İş 5 No'lu, Ordu Evi önünden Genel-İş 7 ve 8 No'lu Şubeler, Gündoğdu Meydanı'ndan ise Genel-İş 6 Nolu Şube sloganlar eşliğinde yürüyüş yaparak alana girdi.

Genel-İş 1, 2 ve 3 Nolu Şube üyesi işçiler, "Ücrette adalet, emekçiden yüzde 50 vergi kesintisi patronlara vergi affı, vergide adalet istiyoruz" yazılı pankart açtı. Genel-İş 4 No'lu Şube "Geçinemiyoruz vergide adalet gelirde adalet istiyoruz", Genel-İş 5 No'lu Şube "Herkese iş ekmek güvenli bir gelecek", Genel-İş 6 Nolu Şube, "Geçinemiyoruz, vergide adalet gelirde adalet istiyoruz", Genel-İş 7 No'lu Şube, "696 sayılı KHK'nın yasalaşan hükümleri kaldırılsın, herkese kadro verilsin, emeklilik zorunlu olmasın", Genel-İş 8 No'lu Şube, "Fay kadar gergin volkan kadar öfkeliyiz" pankartları açarken, Limter-İş Sendikası, "Bu devran böyle sürmez! İzdeniz çalışanlar" pankartı, Birleşik Metal-İş Sendikası "Metal işçileri isyanda bıçak kemikte dayanamıyoruz" pankartı açtı.

İşçiler, "Vergide adalet istiyoruz", "Ücrette adalet istiyoruz", "İş ekmek yoksa barış da yok", "İş ekmek özgürlük", "Saraya değil emekçiye bütçe", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek", "Hükümet zammını al başına çal", "Hükümet istifa", "İnsanca bir ücret istiyoruz" sloganları attı.

DİSK'e bağlı LİMTER-İŞ sendikası da, İZDENİZ çalışanlarının LİMTER-İŞ'e üye olmaları nedeniyle  ilk defa kitlesel olarak mitinge katılırken, yapılan anonlar eşliğinde İZDENİZ' de çalışanların Limter-İş sendikasına üye olması alkış ve sloganlarla karşılandı.

'EMEĞİMİZ PULA DÖNÜYOR'

Kitlesel eylemde konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı "Ülkeyi yönetenler ısrarla yükseliş, şahlanış masalları anlatırken bizler gerçekleri anlatıyoruz, taleplerimizi haykırıyoruz" dedi. Sarı, "Yarın nelere zam gelecek, eriyen ücretlerimizle nasıl geçineceğiz, kapıya dayanan kara kışı nasıl atlatacağız bilmiyoruz. Her sabah yoksulluğun ve işsizliğin arttığı bir güne uyanıyoruz. Her gün paramızın pula dönmesiyle emeğimiz pula dönüyor" dedi.

'BU GİDİŞE SON VERMEK ZORUNDAYIZ'
Patronlar rekabet gücü kazansın diye sadece Avrupa'nın değil dünyanın en ucuz işçilerinin yaşadığı ülkelerden biri haline gelindiğini söyleyen Sarı, "'İş bulamıyoruz' diyenler, 'barınamıyoruz' diyenler, 'geçinemiyoruz' diyenler omuz omuza bu gidişe son vermek zorundayız. İşçinin patronundan yüksek oranda vergi verdiği bu adaletsiz düzene son vermeliyiz. Yaptıkları bütçe yasaları ile fakirden alıp zengine veriyorlar. İşsizlik Sigortası Fonu'nu bile işverenlere aktaracak kadar pervasızlaşıyorlar" diye konuştu.

'GELİRDE ADALET SAĞLANMALIDIR'

TÜİK'in belirlediği enflasyon ile yaşanılan enflasyon arasında dağlar kadar fark olduğunu dile getiren Sarı, "TÜİK'in alışveriş ettiği marketi tüm emekçiler merak ediyor. Öyle bir market, öyle bir pazar, öyle bir çarşı yok bu ülkede. Gerçek enflasyon oranında ücret artışı da yetmez. Her gün televizyonlara çıkıp bu ülke büyüyor, şahlanıyor diye övünüyorsunuz. Kim üretiyor, biz. Kim alın teri döküyor, biz. Kim çalışıyor, biz. Ekonomiyi kim büyütüyor, biz. Peki neden bizim ekmeğimiz büyümüyor. Eğer dediğiniz doğruysa, eğer ülke büyüyorsa, işçiler de büyümeden payını almalıdır. Gelirde adalet sağlanmalıdır" dedi.

'BASKILAR SON BULSUN'
Sarı, "Asgari ücretle çalışan oranının en yüksek olduğu ülke olduğumuzu gizliyorlar. Asgari ücreti gündem olmaktan çıkaracaksanız yapmanız gerekenleri DİSK defalarca size söyledi. Sendikalaşmanın önüne engeller çıkarmaktan vazgeçin. Grevleri yasaklamakla övünmeyin. Yandaş sendikalarınıza üye olmayanlara yönelik baskılara son verin. İşçileri sendikalı olduğu için işten atan patronlara göz yummayın. Sendikal barajları kaldırın. İşçi sınıfı örgütlensin, hakkını arayıp sorsun, asgari ücrete mahkum olmasın" dedi.

'BÜTÇEDE VE ASGARİ ÜCRETTE ACİL ÖNLEM İSTİYORUZ'

TBMM'de 2022 yılı bütçesi için çalışmaların başladığını hatırlatan Sarı, "Asgari ücret ise Aralık'ta belirlenecek. Yine dar gelirlilerden alınıp patronlara verilecek. Yine saraya, sermayeye, savaşa bütçe ayrılacak, emekçiler unutulacak. Bu ülke bu halk artık nefes almak istiyor. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için bütçede ve asgari ücrette acil önlemler istiyoruz! Gelirde ve vergide adalet istiyoruz. Bu kış kara kış olacak. Ya işçilere emekçilere ya da sesimize kulak tıkayan iktidara" diye konuştu.

Kaynak: Etha 

Açıklama yok.

Bir 12 kişi, ayakta duran insanlar, anıt ve açık hava görseli olabilir

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Açıklama yok.

Bir 12 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Bir 1 kişi, ayakta ve açık hava görseli olabilir

Bir 11 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Bir 12 kişi, ayakta duran insanlar, anıt ve açık hava görseli olabilir

Bir 7 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız