Güncel

Ankara İHD: Hasta Tutuklular serbest bırakılsın

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Hasta Tutsaklar İnisiyatifi, 279. haftada yaptığı basın açıklamasında hasta tutuklu Ramazan Kıran’ın ciddi sağlık sorunları yaşadığını ve biran önce serbest bırakılması istendi.

11 Ocak 2020 Saat: 20:31
Ankara İHD: Hasta Tutuklular serbest bırakılsın
Ankara İHD: Hasta Tutuklular serbest bırakılsın

ANKARA

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Hasta Tutsaklar İnisiyatifi, 279 haftasında basın açıklamasını yaptı. 279. haftasında  Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinde yatan Ramazan Kıran’ın durumunu dikkat çekti.

Pirha'nın haberine göre, inisiyatif adına açıklamayı okuyan Nuray Çevirmen, “Hasta Mahpusların tedavi imkanlarının ortadan kaldırılması, hak ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşatılması; cezaevlerinde telafisi mümkün olmayan ve geri dönülemeyen sonuçlara yol açmaktadır’’ dedi.

Çevirmen, hastaların zamanında sevklerinin yapılmadığını belirterek, “Hasta Mahpusların tedavi imkanlarının ortadan kaldırılması, hak ihlallerinin yoğun bir şekilde yaşatılması; cezaevlerinde telafisi mümkün olmayan ve geri dönülemeyen sonuçlara yol açmaktadır. Neredeyse 300 bine yaklaşan mahpus sayısı bile başlı başına problem oluşturmaktadır. Hastanelere zamanında sevkler yapılamıyor, revire dahi ancak bir ay süre geçmeden çıkarılamıyorlar. Tekli ring araçları ve kelepçeli muayeneden kaynaklı olarak hasta mahpuslar hastanelere dahi gitmek istemiyorlar” dedi.

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevinde olan Ramazan Kıran’ın  3 Aralık 2019’da kuruma gönderdiği mektupta durumunu anlattığını söyleyen Çevirmen, “Beyninde araknoid kist var. Ankara Sican Cezaevinde bulunduğu dönemde doktorlar tarafından 6 ayda bir MR çekilerek kistin büyüyüp büyümediğinin takip edilmesinin gerektiği belirtilmiştir. Ankara’da iken 2016 yılında bir defa hastaneye gitmiştir. Bolu’da doktora bu bilgiyi aktarmış ancak doktor ‘gerek yok’ demiştir. Şu an da bu kiste dair durumunun ne olduğunu bilmemektedir. Zaman zaman bundan dolayı sabahları baş ağrıları ile uyandığını aktarmıştır”ifadelerini kullandı.

“MİĞREN RAHATSIZLIĞINA AĞRI KESİCİ VERİLİYOR”

Adana cezaevine gönderilmek için verdiği sayısız dilekçeye olumlu cevap verilmediğini kaydeden Çevirmen, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bunlar dışında annesinin 2015 yılından bu yana %98 özürlü ve yatalak olduğunu, felç geçirdiğini ve konuşamadığını, yine beyin ödemi nedeniyle yine kalp sorunu olduğunu, bu duruma düşmeden önce de açık kalp ameliyatı olduğunu ve 2015 yılından annesinin hastalıklarından kaynaklı olarak cezaevine getirilme olanağı olmadığından dolayı göremediğini ve sürekli olarak ailesinin ikamet ettiği Adana ili ve çevresinde bir cezaevine nakil talebinde bulunduğunu yazmıştır. Oralara sevki çıkarsa annesini görüşe getirebilirler. Tek isteği ölmeden önce bir kez olsun annesini görmek istemektedir. Ancak annesinin raporlarıyla sayısız başvuru yapmasına rağmen Adalet Bakanlığı sevk talebine olumlu cevap vermedi. Bu durumun sağlığı üzerinde stres nedeniyle olumsuz bir etkide bulunduğunu ifade etmektedir.

“TEDAVİLER KEYFİ BİR ŞEKİLDE GECİKTİRİLİYOR”

Ramazan Kıran’ın tetkik ve tedavileri geciktirilmeden yaptırılmalıdır. Ailelerinden uzak cezaevlerinde bulunan mahpuslar için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. Meddesi çiğnenmektedir ve bu hak mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır. Hastalıklarından kaynaklı olarak kendisini ziyarete gidemeyen annesi ve diğer aile fertlerinin de ziyaret imkanlarına olanak verilmesi açısından ailesine yakın olan cezaevlerine acil olarak sevkinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi olarak 279. Haftada, Hasta Mahpusların durumlarını dile getirdik. Tüm bu sorunlar kalıcı bir şekilde çözülünceye ve ağır hasta mahpuslar serbest bırakılıncaya kadar dile getirmeye, çözüm talep etmeye kesintisiz olarak devam edeceğiz.” 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız