Yaşam

Çevre Çiçekleri Dünya Çevre Gününü Kutladı

Çevre Çiçekleri Hareketi, Dünya Çevre Günü’nü düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

5 Haziran 2014 Saat: 10:45
Çevre Çiçekleri Dünya Çevre Gününü Kutladı
Çevre Çiçekleri Dünya Çevre Gününü Kutladı

Çevre Çiçekleri Hareketi, Dünya Çevre Günü’nü düzenlediği bir etkinlikle kutladı. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın da katıldığı etkinlikte Çevre Çiçekleri, toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla atık yağ, kağıt ve pilleri geridönüşüm kutularına attılar.


Keçiören Ankara Ticaret Odası İlkokulu’nda düzenlenen “Çevre Eylem Günü” etkinliğinde Başkan Ak’ın yanısıra Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil de hazır bulundu. Çevre Çiçekleri Hareketi tarafından bu yıl beşincisi gerçekleştirilen etkinlikte öğrencilere hitap eden Mustafa Ak, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre ile ilgili yapılması gerekenleri bir kez daha hatırlama imkanı bulduklarını belirtti.


ÇEVRE ÇİÇEKLERİ TÜRKİYE’YE YAYILIYOR
2009 yılında başlattıkları Çevre Çiçekleri Hareketi’ni İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde yürüttüklerini kaydederek, “Çocuklarımızın küçük yaşta çevre bilinci edinerek Keçiören, Ankara ve Türkiye için çevresine duyarlı nesil yetiştirmek istiyoruz. Keçiören’de ilköğretim çağındaki 4.sınıf öğrencilerine eğitim veriyoruz ve bu öğrencilerimizi Çevre Müfettişi yapıyoruz. Bu çocuklarımız etraflarındaki insanları çevre konusunda uyarıyorlar. Şu an dördüncü sınıf öğrencisi olan 15 bin çocuğumuz eğitimlerini tamamlayıp Çevre Müfettişi olacaklar. Toplamda 60 bin civarında Çevre Müfettişimiz var” dedi.


Başkan Ak, Keçiören’de başlattıkları Çevre Çiçekleri Hareketi’nin Çevre ve Milli Eğitim Bakanlıklarının yürüttüğü bir proje sayesinde bütün Türkiye’ye yayıldığını anlattı. Keçiören Belediyesi olarak yeşil dokunun çoğaltılması ve geri dönüşüm konularında önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Başkan Ak, “Ev hanımlarımıza geri dönüşüme katkıda bulunmalarını sağlayacak bilgilerin verildiği seminerler düzenliyoruz. Atık pil, yanık yağ, kağıt, plastik ve cam gibi ürünler için geri dönüşüm kutularımız var. Bu ürünleri ekonomimize yeniden kazandırıyoruz” diye konuştu.


HEDEF KİŞİ BAŞINA 10 METREKARE
Mustafa Ak, göreve geldiğinde Keçiören’de kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2.2 metrekare olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:
“850 bin nüfusa sahip Keçiören’de bu miktar düşük bir orandı. Bugün kişi başına düşen yeşil alanı 5.5 metrekareye çıkardık. Bunu yeterli görmüyoruz, 10 metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz. 1 milyon 125 bin metrekarelik alana sahip Ovacık orman bölgesinde ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor.

Bağlum Köserlik Göleti’nde 600 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma çalışmaları yapıyoruz.”


Kaymakam Dirim de, gelecek nesillere dünyayı bilinçli kullanmayı öğretmek gerektiğini vurgulayarak, “Yeni neslin çevre konusundaki duyarlılığını artırmak önemlidir. Çevre Çiçekleri Hareketi sayesinde geleceğe umutla bakıyorum. Bu projeye emek veren Keçiören Belediye Başkanını tebrik ediyorum” dedi.


Etkinlikte Çevre Çiçekleri Hareketi öğrencileri ve diğer çocuklar, çevre bilinci ile ilgili şiirler okudular. Daha sonra evlerinden ve çevrelerinden topladıkları atık yağ, kağıt ve pilleri geri dönüşüm kutularına bıraktılar. Başkan Ak da bütün çocuklara saksılı mevsim çiçeği hediye etti. Programın sonunda Keçiören Belediyesi çocukları pamuk şeker dağıtarak sevindirdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız