Güncel

İHD: "Gözaltında tutulan anneler ve gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır"

İHD yaptığı açıklamada, gözaltında tutulan anneler ile Av. Arzu Kayaoğlu ve gazeteciler Zeynep Kuray ile İrfan Tunçbilek derhal serbest bırakılmasını istedi.

13 Mayıs 2019 Saat: 11:57
İHD: "Gözaltında tutulan anneler ve gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır"
İHD: "Gözaltında tutulan anneler ve gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır"

İSTANBUL-İnsan Hakları derneği İstanbul Şubesi, 10 Mayıs günü aynı yerden 13 anne ve açlık grevlerine dikkat çekmek için Sirkeci'de bir araya gelenlerden 11 insan ile olayı izleyen  ve gözaltına alınan gazeteciler Zeynep Kuray ve İrfan Tunçbilek'in derhal serbest bırakılmasını istedi. 

İHD tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Açlık Grevlerinde evlatlarımız ölmesin diyen mahpus annelerine, avukatlarına ve gazetecilere yapılan işkenceyi ve hukuk dışı yasakları kınıyoruz! Gözaltında tutulan anneler, Av. Arzu Kayaoğlu ve gazeteciler Zeynep Kuray ile İrfan Tunçbilek DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

Hapishanelerde 30'u ölüm orucu olmak üzere 3 bini aşkın mahpusun sürdürdüğü açlık grevinin mahpusların yaşamını tehdit eder aşamaya varmasına rağmen ülkeyi yönetenlerin çözüm yolunda anlamlı adımlar atmakta direnmesine tepki gösteren mahpus yakınları ve evlatlarının ölmesini istemeyen annelerinin hapishane önlerinde sürdürdükleri eylemlere polisin şiddet kullanarak müdahale etmesi, eylemlerin engellenmesi, annelerin, annelere destek olmaya çalışan avukatların ve eylemi izleyen gazetecilerin darp edilerek gözaltına alınmaları insan haklarına da hukuka da aykırıdır, bu yaklaşımı kınıyor, halen gözaltında tutulan 41 insanın derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.

9 Mayıs tarihinde Bakırkoy Hapishanesi önüne gitmek isteyen 14 anne ve Av. Arzu Kayaoglu, 10 Mayıs günü aynı yerden 13 anne ve açlık grevlerine dikkat çekmek için Sirkeci'de bir araya gelenlerden 11 insan ile olayı izleyen gazeteciler Zeynep Kuray ve İrfan Tunçbilek şiddet uygulanarak gözaltına alınmış olup halen emniyet müdürlüğünde tutulmaktadırlar.

Mahpusların yaşam hakkına sahip çıkmak, devleti çözüm yolunda adım atmaya zorlamak maksadı ile yapılan; demokratik tepki, ifade özgürlüğü, toplanma ve gösteri yapma özgürlüğü bağlamında değerlendirilebilecek ve suç içermeyen bu eylemlere yapılan hukuk dışı baskıyı kınıyor, gözaltındakilerin derhal serbest bırakılmalarını istiyoruz.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız