Güncel

'Hak, hukuk, adalet mücadelesi sözümüzü tutacağız'

KHK'lere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini kaydeden Adana KESK Şubeler Platformu, "Hak, hukuk, adalet mücadelesine söz vermiştik, bu sözümüzü tutacağız.

8 Nisan 2022 Saat: 00:11
Hak, hukuk, adalet mücadelesi sözümüzü tutacağız
'Hak, hukuk, adalet mücadelesi sözümüzü tutacağız'

Barış, özgürlük ve demokratik haklarımız için mücadelemize devam edeceğiz" dedi. 

Adana KESK Şubeler Platformu, "KHK'ler gidecek biz kalacağız" şiarıyla, açıklama yaptı. Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, KESK'in darbelerle mücadele eden bir tarihi olduğunu hatırlattı. Kaya, "Darbe girişiminden sonra yaşananlar, siyasi iktidarın tutumunu net olarak ortaya çıkardı. Çıkarılan bir KHK ile konfederasyonumuz KESK'e yönelim de iyice açığa çıktı. Birçok üyemiz kamudaki görevlerinden ihraç edildi ve bu ihraçlara ilişkin hiçbir gerekçe gösterilmedi. İhraç edilen kamu emekçileri ile beraber aileleri de cezalandırılmak istendi" dedi.

En fazla ihraçların yaşandığı kentlerden birinin Adana olduğunu belirten Kaya, ihraç edilen kamu emekçilerinin mutlaka tüm haklarıyla geri döneceğini kaydetti. OHAL komisyonunun hak dağıtmaktan çok oyalama komisyonu görevi gördüğünün altını çizen Kaya, "Geçen bunca yıla rağmen halen birçok KESK üyesi KHK'lerin dosyasının görüşülmemesi bunun göstergesidir. Dosyaların biran önce görüşülmesini, gerçek adaletin sağlanması için bağımsız mahkeme kararlarının yaşam bulmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kaya, şöyle devam etti: "Kamu emekçilerinin işten atılma riski halen devam ediyor. OHAL döneminde çıkarılan geçici 35. Maddeye göre kamu emekçileri işlerinden, ekmeklerinden olmaya devam ediyor. OHAL kaldırıldıktan sonra yaklaşık 13 bin kamu emekçisi 35. Madde gereği ihraç edildi. 35.maddenin 3 yıl sonra uygulanmaması gerekirken, siyasi iktidarın önerisiyle TBMM alınan kararla 1 yıl daha uzatıldı. Bu da gösteriyor ki siyasi iktidar muhalif kamu emekçilerinin üzerinde ihraçları 'Demokles'in kılıcı' gibi kullanacaktır. Buradan sesleniyoruz, OHAL'in bütün olumsuzlukları son bulmalıdır. Demokrasi, hukuk ve adalet inşa edilmelidir. Sözün bittiği değil, değerli olduğu yerden sesleniyoruz! Hak, hukuk, adalet mücadelesine söz vermiştik, bu sözümüzü tutacağız. Barış, özgürlük ve demokratik haklarımız için mücadelemize devam edeceğiz."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız