Güncel

HDP Turgutlu İlçe Eş başkanlarına hapis cezası verildi

HDP Turgutlu İlçe Eş Başkanları sosyolog, yazar Mesut Hayri Bökü ve Naile Gümüştaş'a, “ örgüt üyeliği” iddiasıyla toplam 13 yıl 1ay hapis cezası verildi.

7 Temmuz 2022 Saat: 08:45
HDP Turgutlu İlçe Eş başkanlarına hapis cezası verildi
HDP Turgutlu İlçe Eş başkanlarına hapis cezası verildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Turgutlu İlçe Eş Başkanları sosyolog, yazar Mesut Hayri Bökü ve Naile Gümüştaş hakkında “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açılan davanın 4'üncü duruşması  Manisa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada, Bökü ve Gümüştaş'ın yanı sıra avukatları da hazır bulundu. 

Duruşmada mahkemeye mütalaasını sunan savcı, Bökü ve Gümüştaş’ın cezalandırılmasını talep etti. 

"SOMUT DELİL YOK"

Mesut Hayri Bökü'nün avukatı Velat Zeren, savcının mütalaasını kabul etmediklerini söyledi. Dinleme kararının hukuka uygun olmadığını vurgulayan Zeren, "Müvekkilimin tapelerde isimleri geçen ve görüşme yaptığı belirtilen şahıslarla örgütsel bir görüşmesi söz konusu değildir. Bu şahıslardan Nurten ve Ergün isimli şahısları müvekkilim tanımamaktadır. Görüştüğü İbrahim Coşkun yargılanmış ve beraat kararı almıştır. Deniz Toprak isimli şahıs hakkında 2008 yılında bir soruşturma yapılmıştır. Bu şahısların örgütle ilişkili olduğu, müvekkilimin de örgütsel amaçla görüşme yaptığına dair dosyada somut bir delil söz konusu değildir. Şüpheli bulunan 17 görüşme tapelerde yer almıştır. Bu görüşmeler ifade özgürlüğü kapsamında fikir beyanlarıdır. Örgütsel görüşme olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir" diye belirtti.

BERAAT TALEBİ

Naile Gümüştaş'ın avukatı Doğukan Özdemir ise, esas hakkında yaptığı savunmada, "Müvekkilim HDP ilçe yöneticisi olduğu için telefonu dinlenmiştir. Siyaset yapma özgürlüğü kısıtlanmak istenmiştir. Müvekkilimin asker, polis ve diğer kamu görevlilerin aileleriyle de görüşmesine rağmen cımbızla çekilmiş gibi sadece tapelerde isimleri geçen şahıslara ilişkin görüşmeler soruşturmaya esas alınmıştır. Başlı başına telefon görüşmelerine istinaden müvekkilimin örgüt üyesi olduğu kanaatine varılamayacağı düşüncesindeyiz. Dilekçemizde ayrıntılı olarak belirttiğimiz sair hususlar da göz önüne alınarak atılı suçun yasal unsurları oluşmadığından müvekkilimin öncelikle beraatine, mahkeme aksi kanaatte ise lehe olan tüm hükümlerin uygulanmasına karar verilmesini talep ederiz" dedi.

Ardından söz alan Mesut Hayri Bökü ve Naile Gümüştaş da beraatlerini talep etti. 

HAPİS CEZASI

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Terör örgütü üyeliği” iddiasıyla Naile Gümüştaş'a 6 yıl 3 ay; Mesut Hayri Bökü'ye de 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca, Bökü'nün tutukluluk halinin devam etmesi yönünde karar verdi.

Hayri Bökü'nün ilk kitabı

sosyolog, yazar Hayri Bökü

Açıklama yok.

Eş Başkan Naile Gümüştaş 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız