Güncel

İHD İzmir Şubesi gözaltında kayıplar Ayhan ve Alican Efeoğlu için adalet istedi

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Ayhan Efeoğlu'nun 6 Ekim 1992'de, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Ali Efeoğlu'nun da 5 Ocak 1994'te sivil polisler tarafından götürüldü ve bir daha kendilerinden haber alınamadı.

9 Ekim 2022 Saat: 15:19
İHD İzmir Şubesi gözaltında kayıplar Ayhan ve Alican Efeoğlu için adalet istedi
İHD İzmir Şubesi gözaltında kayıplar Ayhan ve Alican Efeoğlu için adalet istedi

ERKAN SOYLU


İZMİR

İHD İzmir Şubesi Gözaltında Kayıplar komisyonu Konak'ta bulunan eski Sümerbank önünde yaptığı açıklamada, iki yıl arayla polisin kaçırıp kaybettiği Ayhan ve Alican Efeoğlu için adalet istedi. Kayıpların fotoğraflarının yer aldığı, "Kayıplar belli failler nerede" ve "Kayıplar vicdanındır sahip çık" pankartlarının açıldığı eylemin metnini Caner Canlı okudu.

Yıldız Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğrencisi Ayhan Efeoğlu'nun 6 Ekim 1992'de, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisi Ali Efeoğlu'nun da 5 Ocak 1994'te sivil polisler tarafından götürüldüğünü ve bir daha kendilerinden haber alınamadığını hatırlatan Canlı, şöyle devam etti: "Ayhan Efeoğlu, Bursa ili İnegöl ilçesi nüfusuna kayıtlıydı. Kaybedildiği tarihte 25 yaşındaydı. Demokratik Üniversite mücadelesi nedeniyle dokuz kez gözaltına alınmış ve siyasi polis tarafından tanınan biriydi. 6 Ekim 1992 tarihinde okulun önünde ellerinde telsiz olan sivil polislerce gözaltına alınarak kaybedildi. Bütün başvurulara 'gözaltında öyle biri yok' diye yanıt verilmişti ama tanıklar bunu yalanlıyordu. 

Anne Feriha ve baba Osman Efeoğlu tüm resmî kurumlara oğulları Ayhan'ı sordu. Başvurular sonuçsuz kaldı; 'biz almadık, bizde yok' yanıtı hiç değişmedi. '2008 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturma 20 yıllık zamanaşımı bile beklenmeden takipsizlik kararı ile kapatıldı. 'Savcılığın kararına göre; Ayhan Efeoğlu işkence sonucunda öldürülmüş olsa bile öldürme kastı olmadığından zamanaşımı süresi 15 yıla indirilmişti. '2011 yılında Eski Özel Harekât Polisi Ayhan Çarkın, Ayhan Efeoğlu'nun gözaltındayken işkence ile öldürüldüğüne tanık olduğunu söyledi. 'Onu bizzat ellerimle gömdüm' diyerek Ayhan Efeoğlu'nu işkence ile sorgulayan ve bedenini kaybeden polislerin isimlerini açıkladı.

Bu itiraflar sonucunda Efeoğlu Ailesi'nin dosyanın yeniden açılıp etkin ve bağımsız bir soruşturma yapılarak oğullarının gömüldüğü yerin tespit edilmesi ve adaletin sağlanması talebi bugüne kadar gerçekleşmedi."

Açıklama yok.

Canlı, kayıpların akıbetlerinin açıklanmasını ve faillerin yargılanmasını istedi. 

Açıklama yok.

Açıklama, oturma eyleminin ardından sona erdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız