Güncel

İHD seçim sonrası taleplerini açıkladı

Seçimin ardından İHD yazılı bir açıklama yaparak seçim sonrası taleplerini sıralad

30 Mayıs 2023 Saat: 08:49
İHD seçim sonrası taleplerini açıkladı
İHD seçim sonrası taleplerini açıkladı

KERİM EREN


İnsan Hakları Derneği (İHD) seçim sonrası yazılı bir açıklama yaparak taleplerini sıraladı.

“Fırsat eşitliğinin olmadığı ve demokratik koşulların oluşturulmadığı bir ortamda yapılan seçim” sonrası şu talepler sıralandı:

“*İfade özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalı ve cezaevlerinde sadece düşünceleri nedeniyle bulunan siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

*Yine nüfus sayısının yarı oranındaki kadınlar, İstanbul Sözleşmesinin geri gelmesini arzulamaktadırlar. Özellikle kadına yönelik şiddet konusunda, Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve bugüne kadar hazırlanmış en yeterli sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden imzalanması gerektiğini düşünüyoruz.

*İktidarın muhaliflere yönelik kullandığı ötekileştirici hatta nefret dili olarak tanımlayabileceğimiz dil, mutlaka değişmelidir. İnsanların güven içinde yaşamaya ihtiyaçları vardır. Bu nedenle iktidarın seçim sonuçlarını dikkate alması gerektiği düşüncesindeyiz.

*Cezaevlerinde çok sayıda hasta mahpus bulunmaktadır. Adli Tıp’ın raporlarıyla maalesef ölüm derecesinde hasta olan mahpuslar, cezaevinde kalmaya mahkum edilmektedirler. Bu konuda daha insancıl hukuku temel alan yeni yaklaşımlar beklemekteyiz.

*Özellikle LGBTİ+ lara yönelik nefret dilinin değişmesi ve bu konuda Türkiye’nin altına imza attığı özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 14’üncü maddesinde tanımlanan ayrımcılık yasağına uygun davranması gerektiğini düşünüyoruz.

-Bu seçimin sonuçlarından en önemlisi de Kürt halkının güvenlikçi, şiddet politikalarına karşı ne kadar büyük bir tavır içinde olduğudur. Kürt halkı barış istemektedir. Artık savaşın tüm yorgunluğunu üzerinden atmak ve çocuklarını güvenli ve barışçıl ortamda yetiştirmek istemektedirler; iktidarın Kürt meselesi konusundaki tavrından bir an önce vazgeçmesi, demokratik açılımlar yapması gerektiğini düşünüyoruz.

*Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumun ne kadar kötü olduğu, toplumun tüm kesimlerince bilinmektedir. İşçi ve emekçilerin haklarının güvence altına alınması, daha güvenli bir çalışma ortamı içinde yaşamalarının sağlanması gerekmektedir. Bu durumdan Türkiye’nin altına imza attığı birçok sözleşme bulunmaktadır. Bu sözleşmelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız