Güncel

İşkencede katledilen öncü bir sosyalist: Osman Mehmet Önsoy

1970’li yılların sosyalist gençlik ve işçi önderlerinden Osman Mehmet Önsoy 44 yıl önce işkencede katledildi.

19 Mayıs 2024 Saat: 10:10
İşkencede katledilen öncü bir sosyalist: Osman Mehmet Önsoy
İşkencede katledilen öncü bir sosyalist: Osman Mehmet Önsoy

1970’li yılların sosyalist gençlik ve işçi önderlerinden Osman Mehmet Önsoy işkence ile nasıl katledildi?.

1970’li yılların sosyalist gençlik ve işçi önderlerinden Osman Mehmet Önsoy, 44 yıl önce , 22 Mayıs'ta gördüğü işkenceler sonucu  yaşamını yitirdi. Açıkcası, işkenciler karşısında büyük bir direniş gösteren ve bayraklaşan Önsoy, sosyalist mücadeleye gözdağı vermek için katledildi.

Yapılan ağır işkenceler sonrası Haydarpaşa Askeri Hastanesine kaldırılan ve yaşamını yitiren Önsoy katledildikten ancak 4 gün sonra ailesine haber verildi. Babası, oğlunun cansız bedenini 9 gün boyunca uğraş vererek alabildi. 

Gençlik ve işçi önderlerinden Osman Önsoy anılıyor

Gençlik ve işçi kesimi tarafından oldukça sevilen bir isim olan Önsoy’un yaşam öyküsü ise özetle şöyle:

1954 İstanbul'da doğdu. Emekçi ana / babanın ilk çocuğu. İlk, Orta, Lise ve Üniversiteyi  İstanbul da okudu. Daha  lise (Küçükçekmece lisesi) yıllarında (1968) sınıf ve devrimci mücadeleyle tanıştı. Babası PTT çalışanları sendikasının İstanbul  yöneticisi olması nedeniyle sendikal çalışmalara katıldı. 1972 de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine  girdi. Öğrenci Gençlik hareketi içinde öncü isimlerden biri oldu.

1975 yılında oturduğu Avcılar semtinde Halkevi'ni açtı; İstanbul'daki Halkevlerinin birbirleriyle koordinasyonda olmasını sağladı. Aynı yıllar içinde Ambarlı Elektrik Santralı ile İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü'nün inşaatlarında çalışanları “İlerici Yapı İşçileri Sendikasında" örgütlenmesinde bulundu. Bölgedeki Metal İş Kollarında işçilerin Tek-Metal-iş'den DİSK’e bağlı Maden-İş'e geçmelerini sağladı. Tekstil işçilerinin örgütlenmesinde fiilen bulundu, çalışanları İlerici Tekstil İşçileri Sendikası’nda örgütlerken, DİSK Tekstil Sendikası’yla kardeşçe bağlar kurdurdu. Yüksek Öğrenim Gençliği’nin ikinci DEV-GENÇ örgütlenmesi içinde oldu. Orta Öğrenim Gençliği’nin dernekleşmesini destekledi. Dönemin sosyalist öncülerden biri olan Önsoy, 5 Mayıs 1980 günü ‘THKP-C Savaşçıları’ yöneticisi gerekçesiyle gözaltına alındığında Gayrettepe 1. Şube’de ağır işkencelerden geçirildi. 22 Mayıs 1980’de işkence sonucu katledildi.

Önsoy, işkencede katledilmesine  ve herşeyin açıkça ortada olmasına rağmen işkenceciler diğer işkence olaylarında olduğu gibi ödüllendirildiler.

Avcılar mezarlığına yatmakta olan Önsoy, her yıl mezarı başında anılmaktadır.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız