Güncel

İstanbul Newroz deklarasyonu: Meydanlar özgürlüğün sesi olacak

İSTANBUL - İstanbul’da Newroz deklarasyonunu açıklayan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, "Newoz tecride, kadın kırımına, ekolojik talana, yoksulluğa karşı Newroz meydanları özgürlüğün sesi olacaktır” dedi.

12 Mart 2023 Saat: 09:45
İstanbul Newroz deklarasyonu: Meydanlar özgürlüğün sesi olacak
İstanbul Newroz deklarasyonu: Meydanlar özgürlüğün sesi olacak

2023 Newroz deklarasyonunu açıklayan HDK ve HDP, bu sene Newroz'u deprem felaketinin gölgesinde, acı ve öfkeyle karşıladıklarını belirtti. Newroz meydanlarında halkı enkaz altında bırakan iktidardan hesap sorma kararlılığıyla yan yana gelineceği vurgulanan deklarasyonda, 2023 Newroz'unun halkların öfkesinin yeni yaşamı kurma iradesine dönüşeceği tarihi bir milat olacağının altı çizildi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul'da 2023 Newroz deklarasyonunu açıkladı. İstanbul, Diyarbakır ve Van başta olmak üzere pek çok kentte düzenlenecek Newroz kutlamalarının şiarı bu sene "Newroz ateşiyle özgürlüğe" olarak belirlendi. Taksim'de bulunan Elite World Otel'de düzenlenen basın toplantısına, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir ve HDK, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşeni siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Bir 10 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

"NEWROZ HALKLARIN DİRİLİŞ BAYRAMIDIR"
Deklarasyonu okuyan HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, Newroz'un başta Kürt halkı olmak üzere Mezopotamya halklarının yeniden doğuşunun sembolü olduğunu vurguladı. "Newroz, halkların diriliş bayramıdır. Newroz; yaşamdır, özgürlüktür. Newroz, zalim Dehaq'a karşı Demirci Kawa'nın zaferidir" diyen Demir, Newroz'un halkların zalimlere karşı isyan bayrağını yükselttiği mücadele günü olduğunun altını çizdi.

Her sene Newroz'un halklara umudun müjdecisi olduğunu kaydeden Demir, bu sene Newroz'u 6 Şubat'ta gerçekleşen ve büyük bir yıkıma neden olan deprem felaketinin gölgesinde karşıladıklarını dile getirdi. Depremde on binlerce insanın yaşamını yitirdiğini, kentlerin yok olduğunu ifade eden Demir, acılarının ve öfkelerinin çok büyük olduğunu vurguladı. Bu yıl Newroz'u depremde yaşamını yitirenlere adadıklarını belirten Demir, yıkımın esas sebebinin AKP-MHP iktidarı olduğunu söyledi.

Bir 10 kişi, oturan insanlar ve iç mekan görseli olabilir

'BU ZORBA İKTİDARDAN HESAP SORACAĞIZ'
İktidarın 20 yıldır sürdürdüğü rant düzeninin bu yıkımın sorumlusu olduğunu söyleyen Demir, şöyle devam etti: "Kurmuş olduğu inşaat rejimiyle, seçimler öncesi çıkardığı imar aflarıyla, afetlere müdahale için kurulan kurumları arpalığa dönüştürmüş olması nedeniyle bu iktidar suçludur. Depremden sonra halklarımızı kaderine terk eden, günlerce bir tane bile görevliyi gönderemeyen, yurttaşlarımızın enkaz altında donarak hayatını kaybetmesine neden olan bu zorba iktidardan hesap soracağız! Yaptıkları yanlarına asla kar kalmayacak!"

İçinde bulunan tarihsel dönemin tüm demokratik kamuoyuna önemli sorumluluklar yüklediğini dile getiren Demir, "Halkların ve demokrasi güçlerinin bu tarihsel sorumluluk etrafında birleşmeleri ve ortak mücadele iradesini açığa çıkarmaları elzemdir" dedi. AKP-MHP iktidarının tüm toplumsal ve demokratik kesimleri hedef aldığını dile getiren Demir, iktidarın yoğun bir baskı ve şiddetle özgürlük ve demokrasi taleplerini bastırmayı amaçladığına dikkat çekti.

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan görseli olabilir

'HERKESİ  ALANLARI DOLDURMAYA ÇAĞIRIYORUZ'
Bu zulüm düzenine karşı 2023 Newroz alanlarını mücadele alanlarına dönüştüreceklerini kaydeden Demir, ülkenin dört bir yerinde iktidara meydan okuyacaklarının altını çizdi. "Newroz meydanları, öfkenin umuda dönüştüğü alanlar olacak. Bu yılki Newroz günümüzün zalim Dehaklarını tarihin çöp sepetine atma Newrozu olacak. Demirci Kawalar AKP-MHP faşist iktidarını yıkacak" diyen Demir, hep birlikte mücadele edeceklerini, hep birlikte kazanacaklarını dile getirdi.

Newroz meydanlarının tecride, kadın kırımına, talana, yoksulluğa karşı özgürlüğün sesi olacağını belirten Demir, şöyle devam etti: "Unutmamalıyız ki büyük kazanımlar elde edeceğimiz bir eşiğin arifesindeyiz. Bu duyarlılık ve bilinçle önümüzdeki süreci karşılayarak, dönemsel bir başarıdan öte, tarihsel bir başarının sahibi olacağız. Bu bağlamda her kesimi, her bireyi siyasal ve toplumsal sorumluluk üstlenmeye, haklarımızın özgür, demokratik geleceğini önceleyen bir çabanın ve mücadelenin sahibi olmaya çağırıyoruz. İnsanlarımızı depremde enkaz altında bırakan rantçı, despotik, halk karşıtı olan AKP-MHP iktidarına en büyük siyasi depremi yaşatarak, siyasetin hurdalığına göndermek toplumsal bir sorumluluktur. Bu inanç ve kararlılıkla Newroz'a gidiyoruz."

Demir, 2023 Newroz'unun halkların baharını müjdeleyeceğinin altını çizerek, tüm toplumu Newroz alanlarına çağırdı.

SANCAR: DEĞİŞİM İRADESİ BURADADIR
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, bu sene Newroz'u Maraş merkezli depremler sonrası ortaya çıkan büyük yıkım ve acı ortamında karşıladıklarını kaydetti. Bu yıkımın ve acının sorumluluğunun iktidarda olduğunu dile getiren Sancar, böyle bir ortamda Newroz'u şenlik havasında kutlamayacaklarını belirtti. "Newroz'u yas ve dayanışma ruhuyla, yeniden inşa ve ayağa kalkma umuduyla karşılayacağız" diyen Sancar, bu Newroz'un tarihi bir dönemeçte yeni yaşamın inşasını dillendireceklerini bir alan olduğunu ifade etti.

HDP bileşenleri partilerin temsilcileri ile KESK adına  yapılan konuşmalarda vatandaşlar Newroz buluşmasına davet edildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız