Güncel

İşten atılıp 200'er bin TL tazminat istenen SF Trade işçilerinin davası bugün

SF Trade fabrikasında işten atılan ve 200'er bin TL'lik tazminat istenen 4 kadın işçinin davası yarın görülecek. İşçiler için #SFişçilerine200BinTazminat etiketiyle kampanya başlatıldı.

10 Eylül 2020 Saat: 07:53
İşten atılıp 200er bin TL tazminat istenen SF Trade işçilerinin davası bugün
İşten atılıp 200'er bin TL tazminat istenen SF Trade işçilerinin davası bugün

İzmir Gaziemir serbest bölgede uluslararası markalara üretim yapan SF Trade Tekstil’de Deriteks’e üye olduğu için işten atılan 4 kadın işçiye tazminat davası açıldı. 170 gündür direnişlerini sürdüren kadın işçiler, Kovid-19 salgını nedeniyle serbest bölge içindeki direnişlerine bir süre ara vermişti. Patron ise her bir kadın işçiye, "haksız rekabete yol açmak" ve "şirketin bilgilerini paylaşmak" suçlamalarıyla 100'er bin TL maddi 100'er bin TL manevi olmak üzere kişi başı 200 bin TL’lik dava açtı. Davanın ilk duruşması 10 Eylül Perşembe günü (bugün) 09.30'da Bölge Adliye Mahkemesinde görülecek.

SOSYAL MEDYA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Deriteks Sendikası İzmir Şubesinin çağrısıyla işçilere destek için sosyal medyada #SFişçilerine200BinTazminat etiketiyle kampanya başlatıldı.

“DAVAYI KAZANIRSAK TÜM İŞÇİLER KAZANMIŞ OLACAK"

Sendikaya üye olduğu için işten atılan ve hakkında 200 bin liralık tazminat davası açılan Pınar Toy, “Davayı kazanacağımızı ümit ediyoruz. Davaya diğer emek dostu arkadaşlarımız da destek verecek. Bu destek bizim için önemli. Biz bu yola hakkımızı aramak için girdik. Onun mücadelesini verdik. Herkes hakkını arasın ve mücadele etsin. Sonunda kazanan işçiler olacaktır. Bu dava tüm işçilere açılmış bir davadır ve kazanılırsa tüm işçiler kazanmış olacaktır” dedi.

“AÇILAN DAVA İŞÇİ DÜŞMANLIĞINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”

Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz ise, yasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldukları için işten atılan, işsizlik ve açlığa mahkum edilen işçilere bir de tazminat davası açılmasının tam anlamıyla işçi düşmanlığı olduğunu ifade etti.

SF Trade Tekstil’de 2015 yılında da benzer süreç yaşayarak sendikalı işçilere baskı yapıldığını hatırlatan Alagöz, “Buradaki açılmış davaların sadece SF Trede işçisine açılmış gibi görülmemesi lazım. Bu davanın açılması bile aslında garip. Davadan çıkacak herhangi bir ceza bütün örgütlenme özgürlüğüne balta vurulmuş olacaktır. Çünkü bu dava sendikaya üye olan işçinin direnişini engellemektir. Bu yüzden emekten yana olan herkesi davaya sahip çıkmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız