Güncel

İzmir'de Aksoy ve Cingöz için eylem

İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi ve kayıp yakınları İzmir'de Konak'ta bulunan eski Sümerbank önünde bir kez daha kayıplar için adalet istedi.

9 Haziran 2024 Saat: 00:07
İzmirde Aksoy ve Cingöz için eylem
İzmir'de Aksoy ve Cingöz için eylem

ERKAN SOYLU


Kayıpların fotoğraflarının yer aldığı "Kayıplar belli failler nerede" ve "Kayıplar vicdanındır sahip çık" pankartlarının açıldığı eylemin metninin Kürtçesini Zilan Gümüş, Türkçesini ise Gülay Gün Bilici okudu. 

İki kayıp hikayesini anlatacaklarını söyleyen Bilici, şöyle devam etti: "1964 doğumlu 31 yaşındaki İHD üyesi Edip Aksoy ile ailesi Lice'ye bağlı Zenge köyünde oturuyordu. Köydeyken Edip birkaç kez askerler tarafından gözaltına alınmış ve yoğun işkence görmüştü. Baskılar nedeniyle Diyarbakır'a yerleştiler. Edip Aksoy 7 Haziran 1995 tarihinde ektikleri tütünü satmak için Melikahmet'teki dükkanına gitti ve bir daha geri dönemedi. O gün Edip 23 yaşındaki Orhan Cingöz ile birlikte Diyarbakır'ın Dağkapı semtindeki Yeşilçınar çay bahçesinde giysi satan Bilal Ulusoy ile konuşurlarken yanlarına gelen Renault marka bir otomobilden inen ve kendilerini polis olarak tanıtan üç silahlı ve telsizli kişi tarafından önce kimlikleri alındı, daha sonra araca bindirilerek götürüldüler. Araç hareket halindeyken, Aksoy ve Cingöz'ün köylüsü Cemal Bektaş ikisini aracın içinde gördü ama 29 yıldır kayıplar. Jitem itirafçısı Abdulkadir Aygan, Cingöz ve Aksoy'un işkenceyle sorgulandıktan sonra öldürülüp Cizre-Silopi karayolunda Cudi Dağı tarafındaki dere kenarına gömüldüklerini söyledi. Yeri de tam olarak belirtti.

"İHD heyeti 06 Temmuz 2005 tarihinde Silopi ilçesi Kortik köyünde Edip Aksoy ve Ahmet Cingöz'ün gömüldüğü belirtilen yere ulaştı. Olay yerinde incelemelerde bulundu, çevrede yaşayanların bilgisine başvurdu, topladığı bilgiler ışığında Silopi Cumhuriyet savcısı ile görüşme yaptı. Silopi Cumhuriyet Savcılığının aynı tarihlerde (28 Haziran 1995), belirtilen köyün Bozemir Deresi kenarında kimliği tespit edilemeyen iki ceset için dosya tanzim edildiğini, görevsizlik kararı ile birlikte dosyanın 31.6.1995'de Silopi Kaymakamlığına gönderildiğini, Silopi Belediye Başkanlığının mezarlıklardan sorumlu birimi ile yapılan görüşmede de 28 Haziran 1995 tarihinde Silopi Savcılığınca defnetmek üzere 2 kimliği belirsiz cesedin teslim edildiğini, bu cesetlerin aynı gün 38-39 nolu kabirlere defnedildiğini söyledi ama Edip Aksoy'un ve Orhan Cingöz'ün cenazeleri hâlâ ailelerine teslim edilmedi."

Kaç yıl geçerse geçsin kayıpları aramaktan asla vazgeçmeyeceklerini söyleyen Gümüş ve Bilci, her koşulda "kayıplar bulunsun failler yargılansın" demeye devam edeceklerini aktırdı.

Bir 14 kişi, kalabalık ve yazı görseli olabilir

Bir 8 kişi ve şunu diyen bir yazı '4 0 198 N SRO KAYIPLAR VICDANINDIR SAHİP ÇIK パ RARTN 1' görseli olabilir

Bir 10 kişi ve kalabalık görseli olabilir

Bir 10 kişi ve şunu diyen bir yazı 'SEMBOL CAFE&RESTAUR CAFE& RESTAUR piul piupizza FZAT1S KANI 0 KAYIPLAR KAYIPLARVICDANINDIRSAHIPÇIK VİCDANINDIR SAHİP ÇIK 운전청조회 Boi N0' görseli olabilir

Bir 9 kişi görseli olabilir

Bir 7 kişi, kalabalık ve yazı görseli olabilir

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız