Güncel

İzmir'de avukatlar 15 Ekim'de duruşmalara katılmayacak

İzmir Barosu üyeleri, bakanlığın salgın bahanesiyle genel kurullarını ertelemesine tepki gösterdi. Eylemde konuşan Baro Başkanı Özkan Yücel, 15 Ekim'de avukatların duruşmalara katılmayacağını belirtti.

13 Ekim 2020 Saat: 23:53
İzmirde avukatlar 15 Ekimde duruşmalara katılmayacak
İzmir'de avukatlar 15 Ekim'de duruşmalara katılmayacak

İzmir Barosu, 17-18 Ekim tarihlerinde yapmayı planladıkları genel kurullarının İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçe gösterilerek 1 Aralık"a ertelenmesi kararını adliye binası önünde gerçekleştirdiği oturma eylemiyle protesto etti. Baro Başkanı Özkan Yücel ve çok sayıda avukatın katıldığı eylemde "Savunma Susturulmaz" pankartı açıldı.

Eylemde konuşan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, kararı "Türkiye demokrasi tarihine vurulmuş kara bir leke" şeklinde nitelendirdi. Yücel, "Bu gün bu karara karşı çıkmayanlar, kabullenenler, yarın Türkiye'de genel seçimleri sudan bahanelerle ertelenmesini kabul etmiş durumdadır" dedi. Sandık kaçırmanın seçme ve seçme hakkına vurulmuş darbe olduğunu vurgulayan Yücel, "Kimse aklımızla dalga geçmesin. Bu gün yaşananların salgınla ilgisi olmadığını hepimiz görüyoruz. Ayasofya"yı açanlar ve Giresun'da miting düzenleyenler, pandemi koşullarına bakmaksızın aldığımız onlarca tedbiri yok saydı" diye konuştu.

'İMZACILAR SUÇ İŞLİYOR'
Her şeye rağmen genel kurul salonuna giderek, seçme haklarını kullanacakları vurgulayan Yücel, seçimi engelleyen ve kararın altında imzası olan herkesin suç işlediğini kaydetti. Yücel, "Bunu kabul etmek mümkün değildir. İzmir Barosu hiçbir hukuksuzluğa teslim olmadı ve bu günden sonra da teslim olmayacak. Hiçbir zaman susmadık ve biat etmeyeceğiz. Vazgeçemeyeceğiz. 15 Ekim Perşembe günü bütün baro avukatları duruşmalara katılmayacaklar" dedi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız