Güncel

JES’e karşı açtıkları davaları kazanan Seferhisar Orhanlı Köyü halkı kararı kutladı

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü’nde yapılmak istenen JES'e karşı açtıkları davayı kazanan yöre halkı kararı etkinlikle kutladı.

18 Kasım 2022 Saat: 01:41
JES’e karşı açtıkları davaları kazanan Seferhisar Orhanlı Köyü halkı kararı kutladı
JES’e karşı açtıkları davaları kazanan Seferhisar Orhanlı Köyü halkı kararı kutladı

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Orhanlı Köyü sakinleri, yaşam alanlarına yapılmak istenen jeotermal enerji santrali (JES) projelerine karşı İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve kitle örgütleriyle birlikte açmış oldukları davaları kazandı.

Birden çok proje ruhsatının yer aldığı köy ve çevresinde mahkeme üç alanın JES ruhsatını iptal etti. Mahkeme kararları bugün köy meydanında yapılan etkinlik ile kutlandı. Etkinliğe köylülerin yanı sıra Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin de katıldı. Zeybek ve halk oyunları gösterildiği etkinlikte ayrıca keşkek dağıtıldı.

“ZEYTİN AĞAÇLARI YOKSA, BİZ YOKUZ”

Orhanlı Köyü sakinleri adına konuşan, Orhanlı Köyü Kültür, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Hasan Tahsin Akçil, “Köyümüz üreterek yaşayan ve yediden yetmişe kültürünü devam ettiren bir köy. Kadim Üretim Havzası olan köyümüz için kurdu kuşu doyuran zeytinlikler, aynı zamanda temel bir geçim kaynağı. Binlerce yıldır kadim yöntemlerle yaşıyoruz ve bu yöntem aynı zamanda ekosistemleri ve biyolojik çeşitliliği koruyor. Zeytin ağaçları yoksa, biz yokuz. Kurdun, kuşun, bizim hakkımız için jeotermal istemiyoruz” dedi.

İZMİR’İN ZEYTİN ORMANLARI JES PROJELERİNİN TEHDİDİ ALTINDA

Hayata geçirilmesi halinde İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytinlerden oluşan zeytin ormanlarına büyük zarar verecek olan jeotermal enerji santrali projeleri, hem bu yörede geçimini sağlayan insanları hem de bu ormanlarda yaşamını sürdürmekte olan pek çok canlıyı tehdit ediyor. Yüzlerce nadir bitki, kuş ve memeli türünün yaşadığı yöre, Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından en değerli 312 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Kızıldağ Önemli Doğa Alanı (ÖDA) içerisinde yer alıyor.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız