Güncel

'Kayyum darbesine karşı 29 Haziran'da Kartal Meydanındayız'

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari'deki kayyum darbesi, emek ve özgürlük düşmanlığına karşı 29 Haziran'da Kartal Meydanında miting düzenleyecek.

21 Haziran 2024 Saat: 08:11
Kayyum darbesine karşı 29 Haziranda Kartal Meydanındayız
'Kayyum darbesine karşı 29 Haziran'da Kartal Meydanındayız'

TÜRKER DEMİRCİ


İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari'deki kayyum darbesi ve emekçilere yönelik saldırılara karşı 29 Haziran'da Kartal Meydanında düzenlenecek mitinge çağrı yapmak için Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenledi.  

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari'deki kayyım darbesine karşı 29 Haziran saat 19.00’da Kartal Meydanında düzenlenecek mitinge çağrı yapmak için yapılan toplantıda, DEM Parti, KESK, CHP, İşçi Partisi, EMEP, SODAP, DKDER, BDSP,  PDD, EHP, SKM, Demokratik Alevi Dernekleri ve TMMOB İKK temsilcileri ayrı ayrı konuşmalar yaparak, miting üzerine düşüncelerini dile getirdiler.

DİSK Bölge Temsilcisi ortak metinde imzacı olarak yer almasada mitingi desteklediklerini açıkladı.

Bir 9 kişi ve yazı görseli olabilir

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri miting bileşenleri adına  hazırlanan basın açıklamasını okuyan Demokrasi İçin Birlik Koordinasyon Kurulu Üyesi Ayşegül Devecioğlu,   Kapitalist-emperyalist sisteme ve sermayeye bağımlılık, Türkiye’de siyasi istikrarsızlığının yoksulluğun eşitsizliğin ve hak ve özgürlüklerin çiğnenmesinin en temel nedenlerinden birisi ola geldiğini, 31 Mart yerel seçimlerinden yenilgiyle çıkan AKP-MHP rejimi, toplumun tüm ezilen ve ötekileştirilen kesimlerine ezilen halklar ve inançlara, emekçilere, emeklilere, kadınlara, gençlere, çocuklara, LGBTİ+’lara ve doğaya yönelttiği saldırılarla durumu kendi lehine çevirmeye çalıştığını,  Kapitalist düzen ve onun emrindeki AKP-MHP iktidar bloğunun tüm ezilenlere açtığı bu amansız savaşın varoluşlarının gereği olduğunu vuruladı.

Bir 6 kişi ve masa görseli olabilir

‘EMPERYALİİZME KATIKSIZ SADEKAT EDİYORLAR’

Hayat pahalılığının diye tanımlanan açık sermaye-iktidar saldırısının altında inim inim inleyen milyonların kabaran öfkesinden duydukları korkuyla Taksim’i 1 Mayıs’a kapattığını,kararı protesto edenleri tutukladığını,  Gezi ve Kobanê Kumpas davalarıyla halkların demokrasi ve özgürlük mücadelesini şiddet kullanarak engellemek istediğini dile getiren Ayşegül Devecioğlu  “ Rejim, halktan alıp sermayeye vermek diye özetlenebilecek “Mehmet Şimşek Programıyla” rıza üretemeyeceğini çok iyi bildiğinden toplumu gerici eğitim müfredatıyla, her alandaki yasak ve baskılarla ve kayyum politikalarıyla kuşatmaya ve sindirmeye çalışmaktadır. Filistin’deki soykırımı karşısındaki iki yüzlüğünde de görüldüğü üzere emperyalizme katıksız sadakat karşılığında iktidarın içerde rejimini tahkim etme çabasının son hamlesi, Hakkâri belediyesine yönelik kayyum darbesidir. Halk tarafından seçilmiş belediye eş başkanı Mehmet Sıddık Akış’ı yargıyı araçsallaştırarak tutuklamak, Batı belediyelerinde uygulandığı gibi belediye meclisi içinden vekil seçmek yerine kayyum atamak, halkın demokratik iradesini tanımamaktır”dedi.

Bir 9 kişi, ders çalışan insanlar ve yazı görseli olabilir

‘KAYYUM YAŞAMA VE BARIŞ UMDUNA DARBE’

Devecioğlu, AKP-MHP ittifakı, kayyum rejimiyle halkın demokratik iradesini kırarak, Türkiye’deki bütün ezilenlerin ve muhalefetin de demokratik mücadele iradesini kırmaya ve kirli rejimine payanda etmeye çalıştığını,  bu nedenle kayyumun demek gasp, talan, yolsuzluk, halk iradesini tanımamak olduğunu,  iktidarın çözümsüzlük ve savaş politikalarıyla ülkenin refah ve barış içinde yaşama umuduna vurduğu bir darbe olduğunu söyledi.

Bir 13 kişi ve yazı görseli olabilir

‘SALDIRILARA KARŞI DİRENDİK DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Ortak açıklama adına Devecioğlu şunları söyledi: “Adil olmayanın meşruiyeti de yoktur. Dolayısıyla Hakkâri kayyumunun toplum nezdinde de hiçbir meşruiyeti yoktur. 12 Eylül darbe anayasasını bile rafa kaldıran iktidar bloğu, “Yeni Anayasa, Yumuşama” adı altında Batıda süreci “idare ederken”, üçüncü kayyum dönemiyle Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını tümden ortadan kaldıran bir “Kürt normali” yaratmak istemektedir. Yerel seçim sonuçlarını “saygıyla” karşıladıklarını belirtenler, söz konusu DEM Parti olduğunda hayasızca seçmen iradesini yok saymaktadır. Kendi hukukuna göre bile meşru ve yasal olmayan bu saldırılara karşı hep direndik, direnmeye devam edeceğiz!”

Bir 13 kişi ve yazı görseli olabilir

‘SÖMÜRÜLENLERİN BİRLEŞİK MÜCADELESİNİ BÜYÜTECEĞİZ’

Kürt halkının siyasal değerlerini ve kazanımlarını tecrit ve tasfiye etmek isteyen sivil görünümlü darbeci anlayışa; Türkiye halklarının insanca yaşam hakkını elinden almak isteyen soyguncu, talancı zihniyete ve saldırılarına karşı sessiz kalmadıklarını, kalmayacaklarını, halkın siyasi iradesine ipotek koymak isteyenleri, dün Van’da olduğu gibi Hakkâri belediyesinden de direnerek, birleşerek, ortaklaşarak çıkaraklarının açıklandığı açıklanmada, “İrade bizim, hayat bizim, direniş bizim… Emeğimize ve özgürlüğümüze göz dikenlere, kayyum darbesiyle halk iradesini yok sayanlara geçit vermeyeceğiz! Gün karanlığa karşı aydınlığı, kötülüğe karşı iyiliği örgütleme ve ayağa kaldırma günü! Gün, Hakkâri’den İstanbul'a; ezilenlerin ve sömürülenlerin birleşik mücadelesini büyütmenin günü! “denildi.

Açıklama sonunda, yapılan açıklamada, 29 Haziran Cumartesi günü saat 19.00’da Kartal Meydanı’nda “Emeğimiz ve Özgürlüğümüz için Kayyumlara Geçit Vermeyeceğiz!” şiarıyla gerçekleştirecek mitinge davet edildi.

Ortak açıklama sonrası  Dem Parti, TİP, DİSK, DKDER, EMEP, SODAP, EHP, PDD; BDSP, Sosyalist Kadın Meclisleri, Demokratik Alevi Dernekleri ve TMMOB İKK temsilcileri mitingin amacına yönelik açıklamalarda bulunup, mitinge çağrı yaptı. 

Kurumların ortak kararı ile Mitingin Tertip Komitesinde şu kurumlar yer aldı: DEM PARTİ, KESK, CHP,  ESP, DKDER, BDSP. 

İmzacı kurumlar:

Miting ortak bildirisine ise şu kurumlar imza attı: .

BDSP, CHP, DEM Parti,  DK-DER, ESP,  EMEP, EHP, Halkevleri, İşçi Demokrasi Partisi, İstanbul Halkevleri Koordinasyonu, Kaldıraç, KESK, İstanbul Şübeler Platformu, Partizan, Proleter Devrimci Duruş,  SOL Parti, SODAP, SOLDER, SYKP, TÖP, TİP, TMMOB- İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Yeşil Sol Parti.

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız