Güncel

KESK: Soma Katliamı’nın 6’ncı yılında adalet arayışımız devam ediyor

Soma Katliamı’nın 6’ncı Yılı vesilesiyle yazılı açıklama yapan KESK, adalet arayışlarının ve mücadelenin devam edeceğine işaret etti.

13 Mayıs 2020 Saat: 14:36
KESK: Soma Katliamı’nın 6’ncı yılında adalet arayışımız devam ediyor
KESK: Soma Katliamı’nın 6’ncı yılında adalet arayışımız devam ediyor

301 madencinin hayanını kaybettiği Soma Katliamı’nın 6’ncı yılı.

KESK, yaptığı yazılı açıklamayla katliamı kınadı. Açıklamada içinde bulunduğumuz koronavirüs salgınında bile  “çarklar dönsün” diye yüz binlerce işçiyi, yeterli tedbirleri almadan fabrikalarda, inşaatlarda, marketlerde, kargo şirketlerinde, kamu işyerlerinde çalıştırıp yüzlercesinin Covid 19’a yakalanmasına, onlarcasının ölümüne neden olduğu belirtilerek, 6 yıl önce de güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırdıkları için Soma’da 301 maden işçiyi kaybettikleri belirtildi.

Aradan geçen 6 yıla rağmen acılarının ilk günkü gibi olduğu belitilen açıklamada adalet ve mücadele arayışlarının devam ettiği kaydedildi.

“KATLİAMDA SORUMLULUĞU BULUNANLAR ADETA ÖDÜLLENDİRİLDİ”

Türkiye’de hukuk sisteminin çöküşünün Soma davasıyla bir kez daha görüldüğüne dikkat çekilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Davayı Soma’dan kaçıran, katliamda sorumluluğu bulunanları yargılama konusu yapmayan yargı sistemi, maden patronu ve yöneticilerini “olası kasıt” üzerinden değil; “bilinçli taksir” ile “cezalandırarak” adeta ödüllendirdi. Gizli tanıkların, itirafçıların iftiraları üzerinden, sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek, daha birçok hukuki niteliği tartışmalı belge ve istihbarat notlarıyla insanlara müebbet ya da onlarca yıl cezalar veren yargı Soma Katliamı’nda madenin patronu Can Gürkan’ın bir işçi için 5 gün hapis yatmasını yeterli gördü!

Başından beri madenlerde gerekli denetimi yapmayanlar, Soma’daki öldüren çalışma düzenine izin verenler, güvencesiz ve taşeron çalıştırma biçimlerini egemen hale getirenler, sendikalaşmanın önüne engeller koyanlar hiçbir biçimde hesap vermedi…”

Son olarak açıklamada Türkiye’nin iş cinayetlerinin en fazla olduğu ülkelerden biri olduğu belirtilerek, Soma Katliamı’nın hesabının er ya da geç verileceği kaydedildi.

İşte KESK Yönetim Kurulu açıklamasının tamamı

Bugün “çarklar dönsün” diye yüzbinlerce işçiyi, yeterli tedbirleri almadan fabrikalarda, inşaatlarda, marketlerde, kargo şirketlerinde, kamu işyerlerinde çalıştırıp yüzlercesinin covid 19’a yakalanmasına, onlarcasının ölümüne neden olanlar bundan tam 6 yıl önce de gerekli denetimleri yapmadıkları, rodövans, dayıbaşılık gibi güvencesiz çalıştırma uygulamalarını yaygınlaştırdıkları için, Soma’da 301 maden işçimizi kaybetmemize zemin hazırladılar! 301 işçi kardeşimiz göz göre göre gelen bir katliam sonucu hayatını kaybetti!

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız