Güncel

KESK'ten Adana'da eylem: TÜİK'iniz de zamlarınız da sizin olsun

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerini protesto eden KESK Adana Şubeler Platformu, hakları olanı alana kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

4 Ocak 2022 Saat: 08:52
KESKten Adanada eylem: TÜİKiniz de zamlarınız da sizin olsun
KESK'ten Adana'da eylem: TÜİK'iniz de zamlarınız da sizin olsun

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Adana Şubeler Platformu açıklanan enflasyon verilerini protesto etmek amacıyla İnönü Parkı'nda basın açıklaması yaptı. KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Enis Mürşit Akyüz basın metnini okudu.

Akyüz, "Bugün TÜİK enflasyon verilerini açıkladı. Bozacının şahidi olan şıracıdan bir beklentimiz yoktu zaten. Zaten bugüne kadar keyfi açıklamalarından biliyoruz bu kurumu. Konfederasyonumuzun yaptığı suç duyurusunun etkisini görmüş olmalıyız ki, gerçeğe biraz daha yakın bir oran gördük ki hala gerçek rakamlar değil biliyoruz" dedi. Zamlara değinen Akyüz, "Daha da kötüsü, memurlara ve emeklilere yapılacak olan zam 2021 enflasyonuna göre yansıyacağı için, zamları 1 Ocak'tan itibaren geçerli kılıyorlar. Yani kendi yalan verilerini bile vermekten acizler ki, bizler, 1 Ocak'tan itibaren alacağımız maaşımızı, 1 Ocak'tan itibaren ödeyeceğimiz faturaya göre alamayacağız. Yapılan zamlar sadece elektriğe doğalgaza benzine yapılmış olmadı. Yaşamak için ihtiyacımız olan her şeyi üreten, nakliye eden ve satanların maliyeti artmış olduğu için hayatımızın tüm alanında zamların önünü açmış oldu. Bizler ki, yıllardır yaşanan zamlar oranında maaş artışı alamadığımız için eriyen alım gücümüzle zor durumdaydık, artık yaşadığımız süreç zulme doğru ilerliyor" dedi.

"Toplamda yüzde 50'nin altında olmadığını bildiğimiz enflasyon karşısında, memura bugün toplamda yüzde 20'nin biraz üstünde layık görülen maaş artışını kabul etmiyoruz" diyen Akyüz, "Yanlış anlaşılmasın; memura yapılan zam yüzde 20'lerde değil, aldığımız zam, bize layık görülen zam yüzde 5. Yalan verilerle hakkından düşük olan enflasyon farkını bile zam gibi göstermeye çalışmasınlar. Kamu emekçisinin hakkı olan en az yüzde 50 zammı derhal uygulamaya geçirin. Gerçek, grevli, özlük haklarının da görüşüldüğü toplu sözleşme şartlarını oluşturun. Hayatı çekilmez kılacak olan temel tüketim mallarındaki zamları derhal geri çekin. Bir avuç zenginin değil, halkın çıkarı için hareket etmeye başlayın. Ya da yapamıyorsanız çekilin, düşün emekçinin sırtından. Bizler Milyonlarca kamu emekçisinin gerçek sesi olduğumuzu biliyoruz. Mücadele etmekten vazgeçmiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar alanlardayız. TÜİK'iniz de zamlarınız da sizin olsun, emekçinin yakasından düşün" sözleriyle tepki gösterdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız