Güncel

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu: İnsan haklarına aykırı İnfaz yasasını kabul etmiyoruz

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu,“Muhalif duruşları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olanların kapsam dışında tutulmasını, bu insanlık dışı ayrımcılığı asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

15 Nisan 2020 Saat: 16:19
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu: İnsan haklarına aykırı İnfaz yasasını kabul etmiyoruz
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu: İnsan haklarına aykırı İnfaz yasasını kabul etmiyoruz

İnfaz paketinin Meclis’te kabul edilmesinin ardından tahliyeler başlarken, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklama yayınlayan DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, “Muhalif duruşları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olanların kapsam dışında tutulmasını, bu insanlık dışı ayrımcılığı asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Pirha'dan Diren Keser'in haberine göre, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Mecliste kabul edilen İnfaz Yasası’na ilişkin açıklama yaptı.

“İKTİDAR KENDİSİNE MUHALİF OLANLARIN YAŞAM HAKKINI HİÇE SAYMAKTADIR”

Platform adına açıklama yayınlayan DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, AKP-MHP iktidarından beklendiği gibi, kabul edilen değişiklikte evrensel hukuk normları, insan hakları ve demokratik kriterlerin esas alınmadığını belirtti.

Göksoy,  2020 verilerine göre; 355 hapishanede toplam 282 bin 703 mahpus ile cezaevlerindeki doluluk oranı ile Türkiye tarihinde hiç olmadığı bir seviyeye ulaştığına dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Bunun sonucunda, yetersiz beslenme, ısıtılmayan ve havalandırılmayan koğuşlar, gün ışığından faydalanamama, yeterli hekim ve sağlık personelinin bulunmaması, muayene ve sevk sürelerindeki uzunluk, hijyen ürünlerinin parayla satılması, temiz ve sıcak suya erişememe, düzenli ve etkin bir sağlık hizmetinden faydalanamama, kötü muamele sebepleriyle zaten hastalık üreten bir konumda olan cezaevleri, salgın hastalıklar bakımından ise son derece riskli alanlardır. Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin sağlık ve yaşam hakları devletin ve iktidarın güvencesi altındadır. Ancak iktidar tarafından meclisten geçmesi sağlanan bu düzenleme ile ortaya çıkmıştır ki, AKP-MHP bloğu yaşam ve sağlık hakkı bağlamında sadece kendisine yakın olanları düşünmektedir. Kendisine muhalif olanların yaşam ve sağlık hakkı ise açıkça ihlal edilmektedir. Bu iktidar ayrımcıdır. Muhalif duruşları nedeniyle tutuklu veya hükümlü bulunan siyasiler, geçmiş dönem milletvekilleri, belediye başkanları, gazeteciler, akademisyenler, sosyal medya paylaşımları ile düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olan yurttaşlar, öğrenciler bu düzenlemenin kapsamı dışında tutulmaktadır. İktidar kendisine muhalif olanların yaşam hakkını hiçe saymaktadır.”

“İKTİDARIN İNSANLIK DIŞI TUTUMUNA KARŞI ADALETİN SESİNİ YÜKSELTELİM”

Göksoy, siyasi tutuklular, hasta, yaşlı ve  çocuklu tutuklu ve hükümlülerin, tahliye edilmelerini veya infazlarının ertelenmesini de kapsamayan yasanın, iktidarın insanlık düşmanı zihniyetinin bir dışavurumu olduğunu ifade ederek, şunları belirtti:

“Yargı eliyle iktidara muhalif kesimleri tutuklamak ve haklarında hüküm kurdurmak bu iktidarın bir uygulamasıdır. İktidara bağımlı ve taraflı olan yargının cezaevlerine doldurduğu siyasi tutuklu ve hükümlülerin, muhaliflerin bu düzenlemeden faydalandırılmamaları, evrensel hukuk kurallarına, AİHM ve AYM içtihatlarına da uygun değildir. Bu yasa ile toplumda yeni yaralar açılacak ve cezaevindeki mahpuslar, adeta idam cezasının birer öznesi olacaklardır. 12 Eylül cunta başı Kenan Evren’in ‘asmayalım da besleyelim mi’ sözünün bugünkü yansıması bu düzenlemedir. AKP-MHP nezdinde iktidara muhalif olanların yaşam hakkı yoktur. Dün olduğu gibi bugün de “İktidara muhalifsen ölmen gerekir” anlayışı hakimdir. Bir kez daha söyleyelim ki, yapılan düzenlemede siyasi tutuklu ve hükümlülerin kapsam dışı bırakılması asla kabul edilemez. Hırsızların, rüşvetçilerin, mafyanın, uyuşturucu tacirlerinin, kadına yönelik şiddet uygulamış olanların, çocuk istismarcılarının, tecavüzcülerin faydalanacağı bir düzenleme, sadece iktidara muhalif olanları, düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanmış olanları kapsam dışı tutmaktadır. Muhalif duruşları sebebiyle tutuklu ve hükümlü olanların kapsam dışında tutulmasını, bu insanlık dışı ayrımcılığı asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, hukuk ve insan hakları örgütlerini ve kurumlarını, muhalif siyasi partileri, toplumsal muhalefetin bütün kesimlerini, sendikaları, dernekleri, meslek örgütlerini, vicdan sahibi bütün yurttaşları bu düzenlemeyi ve iktidarın bu ayrımcı ve insanlık dışı tutumuna karşı adaletin sesini yükseltmeye çağırıyoruz.”

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız