Güncel

“Metin Göktepe için adalet! Unutmadık unutturmayacağız!”

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, gözaltında işkence sonucu katledilen Evrensel gazetesi Muhabiri Metin Göktepe'nin ölüm yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Metin Göktepe için adalet! Unutmadık unutturmayacağız!” dedi.

8 Ocak 2022 Saat: 10:24
“Metin Göktepe için adalet! Unutmadık unutturmayacağız!”
“Metin Göktepe için adalet! Unutmadık unutturmayacağız!”
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:
İnsan Hakları Derneği'nin, gözaltında kayıplara karşı mücadelenin, muhalif toplumsal hareketlerin haberlerine yürekten koştururken tanıdğımız Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe’nin, 8 Ocak 1996 tarihinde gözaltına alınıp götürüldüğü Eyüp Kapalı Spor Salonunda dövülerek, işkence edilerek yüzlerce insanın gözleri önünde katledilmesinin üzerinden tam 26 yıl geçti ama adalet gerçekleşmedi.
Metin, gazetecilik görevini yaparken gözaltına alınmış ve “gazetecilere özel muamele” denilip işkence edilerek katledilmişti. Suçlarını gizlemek isteyenler, önce gözaltına alındığını, sonra da ölüm nedenini gizlemeye, “sandalyeden düştü, öldü” diyerek olayı karanlıkta, suçu cezasız bırakmaya çalıştı.
Açılan dava 3 yıl boyunca İstanbul’dan Aydın’a, oradan Afyon’a sürüldükten sonra, yoğun ve ısrarlı bir çaba neticesinde, Metin’in ölümüne neden olan 6 polis memuru hakkında sadece "kastı aşmak suretiyle adam öldürme" suçundan ceza verildi ve üstüne bir de iyi hal indirimi yapılarak katiller açıkça korundu.
Biliyoruz ki; Metin Göktepe işkence edilerek, kasten öldürüldü, yargı katilleri korudu, işkenceye iyi hal indirimi uyguladı. Adalet gerçekleşmedi.
İnsan hakları savunucuları olarak, aramızdan ayrılışının 26. Yılında Metin Göktepe’yi ve yaşananları unutmadık, katillerini biliyoruz ve adalet gerçekleşinceye kadar olayın takipçisiyiz.
Unutmadık, Unutturmayacağız!

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız