Güncel

Metin Göktepe katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı. Anmada, özgür basının içerisinde bulunduğu ağır kuşatmaya dikkat çekildi.

9 Ocak 2022 Saat: 10:52
Metin Göktepe katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı
Metin Göktepe katledilişinin 26. yılında mezarı başında anıldı

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe katledilişinin 26. yılında, İstanbul Esenler'deki mezarı başında anıldı. Metin Göktepe, hapishanede katledilen iki tutsağın cenazesini izlerken gözaltına alınmış ve polisler tarafından dövülerek katledilmişti. 

"Metin Göktepe ölümsüzdür", "Evrensel yazıyor, Metin yaşıyor", İnadına hepimiz birer Metin'iz", "Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın" dövizlerinin taşındığı anmada Göktepe'nin mezarına Evrensel gazetesi ve karanfiller bırakıldı. Anma etkinliğine Metin Göktepe'nin ailesi, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, CHP ve HDP milletvekilleri, Berkin Elvan'ın ailesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve gazeteciler katıldı.

'HABER BARİKATIN ARKASINDA DA OLSA HALKA ULAŞTIRILMALI'
Metin Göktepe'nin kardeşi Meryem Göktepe, mezarı başında kardeşini anlattı. Metin'in dokunduğu herkeste bir iz bıraktığını ifade eden Göktepe, kardeşinin "Haber barikatın arkasında da olsa halka ulaştırılması" anlayışıyla gazetecilik yaptığını ve bu konuda bir örnek oluşturduğunun altını çizdi. Meryem Göktepe, kardeşini örnek alan yeni gazetecilere de önemli sorumluluklar düştüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Gerçek anlamda gazetecilik yaptıklarında çok kıymeti bir iş yapıyorlar. Doğru haber alma hakkını savunan bir yerde duruyorlar. İletişim fakültelerinde okuyan ya da yeni yetişen gazetecilere Uğur Mumcu, Hrant Dink, Metin Göktepe, Musa Anter'in gazeteciliği, hayata bakışı anlatılmalı. Gazetecilik yapılacaksa gerçek anlamda gazetecilerle tanışmaları lazım. Metin Göktepe gazeteciliği yapan bütün kardeşlerime selamlarımı göndermek isterim. Zor da olsa gazeteciliği, o kalemin satılmamasını, kırılmamasını, yere düşmemesini ve her zorluğa karşı halka gerçeklerin ulaştığı bir yerden bakarak devam etmeleri gerekiyor."

POLAT: METİN ŞAHSINDA MESLEĞİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Metin Göktepe'nin kendileri için basın özgürlüğü açısından bir tutunma noktası olduğunu kaydetti. Türkiye'nin ağır bir dönemden geçtiğine ve çok sayıda gazetecinin tutsak olduğuna işaret eden Polat, "Mesleğimiz üzerinde ağır bir kuşatma var. Metin'in haberi takip etme konusunda kararlı duruşuna sahip çıkan çok güçlü bir damar var şimdi. Metin'in şahsında, halkın haber alma hakkını savunmaya devam edeceğimizi söylüyorum" dedi.

EREN: GAZETECİLER BİZİM UMUDUMUZ
DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren de, her yıl Göktepe'nin mezarı başında toplandıklarını ve basın özgürlüğü açısından her yıl daha ağır bir tabloyla karşı karşıya olduklarından bahsetti. Eren, yargılanan çok sayıda gazeteciye değinerek, "Gazeteciliği devlet ya da iktidar tanımlayamaz. Her şeye rağmen haber yapan gazeteciler bizim umudumuz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız