9 sendika ortak çağrı yaptı: '1 Mayıs'ta herkes Taksim'e'

29 Nisan 2024 Saat: 11:38
9 sendika ortak çağrı yaptı: '1 Mayıs'ta herkes Taksim'e'
DEV TEKSTİL, DGD-SEN, DİSK/Enerji-Sen, İnşaat-İş, İNŞAAT-SEN, Mağaza Market-Sen, KATAŞ-SEN Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, TOMİS 1 Mayıs'ta herkesi Taksim'e, mücadeleye çağırdı.

İSTANBUL


'COŞKU VE KARARLILIKLA TAKSİM'E YÜRÜYECEĞİZ'
Taksim Meydanı'nı her fırsatta yasaklayanların, işçi sınıfı mücadelesinin simgesi haline gelen Taksim' i geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da yasaklama yoluna gittiği kaydedilen açıklamada, "Uğruna büyük bedeller ödenen 1 Mayıs günü ve gösterileriyle özdeşleşen, Taksim meydanını yasaklamanın bu düzenin yasalarına göre dahi hukuksuz olduğu Anayasa Mahkemesinin kararıyla sabitlenmiştir. Hedefimiz, binlerce emekçiyle 1 Mayıs günü Taksim' de olmaktır. 2013 yılında inşaat alanı gerekçesiyle yasaklanan Taksim Meydanı, gerçekte yükselen işçi sınıfı ve halk hareketlerinin önünü kesmeyi hedeflediğini biliyoruz. 11 yıldır Taksim Meydanı emekçilere kapatılmış vaziyette. Taksim'de ısrar etmek, aynı zamanda baskı ve yasaklara karşı mücadelemizde ısrar etmek olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de gerçekleştirilmesi hakkı, ne izin konusudur ne de alan tartışmasıdır. Taksim, bizi dolgu alanlara, kent dışlarına sürgün ederek tecrit etmek isteyen anlayışlara karşı tam da olmamız gereken yerde, yani kentin merkezinde olacağız. 1 Mayıs'ı sömürüye, baskıya, sosyal yıkım politikalarına karşı bir meydan okuma günü olarak görüyoruz. Geniş kesimlerin özlemini çektiği Taksim 1 Mayıs'lar için de aynı coşku ve kararlılıkla Taksim' e yürüyeceğiz. Taksim kavgası demek, memlekette eşit ve özgür yaşamak için sürdürülen kavgadır" denildi. 

'1 MAYIS SABAHI BEŞİKTAŞ NOKTASINDA BULUŞMAYA DAVET EDİYORUZ'
Açıklama şöyle devam etti: "Bugün memleketin dört bir tarafında işçiler insanca yaşayacak bir ücret, sendikal örgütlenme hakkına, insanca çalışma koşullarına sahip olmak için mücadele ediyor. Alın terine, emeğine sahip çıkıyor. Her gün yeni bir direnişle, grevle uyanıyoruz. Bu mücadeleler içinde, işçi sınıfının güncel örgütlenme ve direnişlerini var eden sendikalardan, DEV TEKSTİL, DGD-SEN, DİSK/Enerji-Sen, İnşaat-İş, İNŞAAT-SEN, Mağaza Market-Sen, KATAŞ-SEN Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, TOMİS başta olmak üzere bu yıl 1 Mayıs'ta tüm baskı ve yasaklamalara inat neredeyse herkesin yüzünü Taksim'e döndüğü bir dönemde bu onurlu ve zorunlu  mücadelenin herkesin mücadelesi olması için sorumluluk aldık. Bildiri dağıtımlarından, pankartlı çağrılara, sosyal medya gönderilerinden, Taksim Meydanı'nda açıklama yapmaya kadar bir dizi çalışmayla herkesi Taksim'e çağırdık, çağırıyoruz. Ancak biliyoruz ki Taksim mücadelesini yürütmek demek çok geniş kesimlerin yan yana gelmesini sağlamak demektir. Ortak buluşma noktalarından Taksim'e yürüyüşe geçmek demektir. İşte tam da bu yüzden Taksim'e yürüyecek herkesi, 1 Mayıs günü sabahı saat  10.00'da Beşiktaş noktasında buluşmaya davet ediyoruz. İşçi sınıfının insanca yaşam kavgasının bu memlekette eşitlik ve özgürlük kavgası olduğunu biliyor ve Taksim'i geri alma mücadelesinin de bunun en önemli simgesi olduğunu söylüyoruz. Herkesi Beşiktaş'ta buluşarak Taksim'e yürümeye çağırıyoruz."

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız