ABD ile Rusya, Suriye'de ateşkes planını açıkladı

10 Eylül 2016 Saat: 09:35
ABD ile Rusya, Suriye'de ateşkes planını açıkladı
ABD ile Rusya, Suriye'de ateşkesin 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda anlaşmaya vardı.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki President Wilson otelinde bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un görüşmesinde ABD ile Rusya, Suriye'de çatışmaların durdurulması amacıyla ülke genelinde ateşkesin 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda anlaşmaya vardı. Bakan Lavrov ve John Kerry görüşmenin ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Sputnik'in haberine göre Kerry, yeni planın çok yönlü diplomatik çabaların kök salmaya başlaması anlamına gelebileceğini ifade etti.

"Muhalif grupların kendilerini olabildiğince Nusra ve IŞİD’den soyutlaması gerektiğine" dikkat çeken ABD’li bakan, planın başarıya ulaşması durumunda Rusya ve ABD'nin ateşkesin başlamasından bir hafta sonra ortak bir merkezde bir araya geleceklerini ve Nusra(Şam Fetih Cephesi) ile IŞİD'e yönelik ortak mücadelenin bu merkezden yürütüleceğini kaydetti.

Suriye ordusunun muhalefetin olduğu bölgede hava operasyonları düzenlemeyeceğini ifade eden Kerry, Nusra’nın peşinden gitmenin ise ABD’nin de çıkarına olduğunu söyledi.

Rusya ve ABD’nin Nusra’ya karşı birlikte askeri operasyonlar gerçekleştireceklerini sözlerine ekleyen Kerry, “7 kesintisiz gün boyunca ateşkesin uygulanması ve insani yardımlara ulaşımın artması durumunda ABD’li ve Rus uzmanlar bir araya gelerek IŞİD ile Nusra’yla savaş konusunda birlikte çalışacaklar” diye konuştu.

​LAVROV: GÖRÜŞMELERİ BOZMAK İSTEYENLER VAR

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bugünkü görüşmeleri bozmak isteyenlerin olduğunu belirterek, “Şimdi bir güvensizlik var, anlaşmamızı bozmak isteyenler var. Son örnek, bunu John ile de konuştuk, devlet başkanlarının Çin’deki görüşmesi arifesinde tamamen küstahça yapılan yaptırım ilanı ve görüşme sonrası ek yaptırımlar” dedi.

​“Ama biz küsenlerden değiliz” diyen Lavrov, “Suriye krizi çözümünün spekülasyon konusu olmadığına inanıyoruz” diye ekledi. Rusya ve ABD arasındaki derin güven eksikliğinin Suriye dahil birçok konuda anlaşmaya engel olduğunu belirten Lavrov, “Çok büyük ve somut anlaşma paketini hazırladık. John’un da belirttiği sebeplerden dolayı açıklayamıyoruz. Çok ciddi, hassas bilgi içeriyor. Bunların, insani yardım ve diğer konularda öngörülen tedbirleri bozmak isteyecek kişilerin eline geçmesini istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplamda 5 anlaşma yaptıklarını belirten Lavrov, anlaşmaların terörle mücadelede etkili koordinasyonu başlatma, başta Halep’te olmak üzere muhtaçların insani yardıma erişimini genişletme ve ateşkesi güçlendirme fırsatını verdiğini ve tüm bunların siyasi süreci yeniden başlatma koşullarını yarattığını söyledi.

İlk adımın, 48 saatlik ateşkes olduğunu, bu sürenin uzatılabileceğini söyleyen Lavrov, “Biz ve ABD, tüm ilgili tarafların vardığımız anlaşmaları uygulaması için elimizden gelen her şeyi yapmaya söz veriyoruz. Suriye yönetimi, anlaşmalarımızla ilgili bilgilendirildi” dedi.

ORTAK İCRA MERKEZİ KURULACAK

Lavrov, "ateşkesin 7 gün boyunca çalışması durumunda Rusya ve ABD askerleri ile istihbarat temsilcilerinin muhalefet ve teröristler arasındaki sınırı belirleme ve ılımlı muhalefeti teröristlerden ayırma gibi pratik sorunlarla uğraşacağı bir ortak icra merkezinin kurulacağını" anlatarak, "ABD ve Rusya hava kuvvetlerinin teröristleri vuracağını" kaydetti.

ABD’nin Nusra’yla mücadele etmekte kararlı olmasına çok sevindiğini kaydeden Lavrov, şöyle devam etti:

“John (Kerry) çok önemli bir şey söyledi. ABD’nin Nusra’yla mücadele etmekte kararlı olduklarını söyledi. Nusra’yla mücadelenin Rusya’ya taviz olduğunu düşünenlerin derin bir yanılgı içinde olduğunu söyledi. Bu çok önemli bir açıklama, çünkü ABD’nin aslında Nusra’yla mücadele etmeye can atmadığı ve rejimi devirmek için sözde B planı için sakladığı yönünde şüpheler vardı. John’un bugünkü açıklamasını büyük bir memnuniyetle karşıladım.”

Ayrıca ateşkes ihlallerine tepki süreçlerinin de onay alıp yürürlüğe gireceğini söyleyen Lavrov, “Anlaşmaların uygulanma olasılığına gelince, yüzde yüz garanti kimse veremez. Daha önce söylediğim gibi bu bilmeceye çok fazla oyuncu katıldı, aralarındaki bazıların çıkarları çok zıt. Ancak Suudi Arabistan ve İran gibi durumu etkileyen istisnasız tüm ülkelerin temsil edildiği Uluslararası Suriye Destek Grubu’nu oluşturmamız bana göre çok büyük başarı” yorumunda bulundu.

ANLAŞMANIN KAPSAMINDA NELER VAR?

Rusya ve ABD, Suriye’deki tüm taraflara 12 Eylül günbatımında başlayacak olan ateşkese uymaları çağrısında bulunuyor. Anlaşmaya göre, hava operasyonları da dahil olmak üzere tüm saldırılar durdurulacak. Anlaşma kapsamında ayrıca Halep de dahil olmak üzere, ihtiyaç olan her bölgeye insani yardımın kesintisiz bir şekilde ulaştırılması öngörülüyor. Halep’te yardımların ulaştırılması için tarafların tamamının Kastillo Yolu’ndan çekilmesi planlanıyor.

YORUMLAR

Lütfen Resimdeki kodu yazınız