Güncel

ODTÜ'lü Bekiroğlu'nun duruşması görüldü

Açığa alınan ODTÜ araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu'nun "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü. Mahkeme, aralık ayına ertelendi.

19 Temmuz 2022 Saat: 08:56
ODTÜlü Bekiroğlunun duruşması görüldü
ODTÜ'lü Bekiroğlu'nun duruşması görüldü

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne (ODTÜ) kayyum atanan rektör tarafından gerekçesiz şekilde 14 Haziran'da açığa alınan Sosyoloji Bölümü araştırma görevlisi Sibel Bekiroğlu hakkında "örgüt üyeliği" iddiasıyla açılan dava görüldü. Gizli tanık beyanlarıyla Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada Bekiroğlu ve avukatı duruşmada hazır bulundu.

Duruşmaya ayrıca ODTÜ öğrencileri ve akademisyenleri de izleyici olarak katıldı. Kimlik tespiti ve iddianamenin okunması ardından başlayan duruşmada akademisyen Sibel Bekiroğlu, savunma yaptı.

'DAHA ÖNCE HOCAMIN DAVASINA GELMİŞTİM'
Bekiroğlu, daha önce yargılanan hocalarını hatırlatarak, "Daha önce burada Barış Ünlü hocamın davasını takip etmiştim. Şimdi kendim buradayım ve yargılanıyorum. Bu akademide hiçbir şeyin daha iyiye gitmediğini gösteriyor. Mahkemenin doğru kararı vereceğini umuyorum" dedi.

'SOMUT İFADE YOK'
Ardından söz alan Bekiroğlu'nun avukatı da "Dosyanın içerisinde olmayanını olmadığını kanıtlamaya çalışmaktayız. Bu durumunda masumiyet karinesinde yer alan 'suçluluğu ispatlanana kadar herkes suçsuzdur' ibaresinin yerini 'Suçsuzluğunu ispatlayana kadar herkes suçludur' ibaresi alıyor. Somut olarak suçlayıcı bir ifade yokken gizli tanığın ifadesiyle birçok kişi yargılanıyor" dedi. Avukat, Bekiroğlu hakkında gizli tanığın beyanlarının soyut olduğunu belirterek, müvekkilinin beraatını talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti delillerin incelenmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 8 Aralık 2022 tarihine erteledi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız