Güncel

Özgür ve özerk bir üniversite için 365 gündür direniyorlar

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, "Köklü bir kamu yüksek öğretim kurumu ve onu oluşturan ve tanımlayan ilkeler için verilen bu mücadeleyi destekliyoruz. Boğaziçili meslektaşlarımızın direnişini ikinci yılına girerken selamlıyoruz" dedi.

4 Ocak 2022 Saat: 22:28
Özgür ve özerk bir üniversite için 365 gündür direniyorlar
Özgür ve özerk bir üniversite için 365 gündür direniyorlar

Boğaziçi direnişinin birinci yılına ilişkin açıklama yapan Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, "Köklü bir kamu yüksek öğretim kurumu ve onu oluşturan ve tanımlayan ilkeler için verilen bu mücadeleyi destekliyoruz. Boğaziçili meslektaşlarımızın direnişini ikinci yılına girerken selamlıyoruz" denildi. 

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, Boğaziçi Üniversitesi'ne atanan kayyım rektör Melih Bulu'ya karşı 4 Ocak 2021 tarihinde başlatılan direnişin yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yayınladı.

Direnişin, birinci yılını doldurduğu anımsatılan açıklamada, "Boğaziçi Üniversitesi'nde bir yıldır yaşananlar, Türkiye'de üniversitelerin demokratik, özgür ve özerk bilim ve eğitim kurumları olmaktan hızla uzaklaştırılması doğrultusunda bir süredir devam eden sürecin geldiği noktayı temsil ediyor. Kayyum rektörler Melih Bulu ve Naci İnci'nin yönetiminde, Boğaziçi Üniversitesi'nin yasal ve seçilmiş kurullarının kararı olmadan fakülteler açılması ve atamalar yapılması; öğretim üyelerinin görevden alınması, çalışanlara ve öğretim elemanlarına soruşturmalar açılması, demokratik haklarını kullanan öğrencilere disiplin soruşturmaları açılması ve bizzat rektörlüğün şikayetiyle öğrencilerin tutuklattırılması, son olarak da 16 akademisyen hakkında yine bizzat rektör tarafından savcılığa şikayette bulunulması bu sürecin köşe taşları oldu" diye belirtildi.

Üniversitede akademisyenlerin 365 gündür sürdürdüğü mücadelenin özgür ve özerk üniversiteler için verilen mücadeleye ışık tuttuğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi: "Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği olarak, köklü bir kamu yüksek öğretim kurumu ve onu oluşturan ve tanımlayan ilkeler için verilen bu mücadeleyi destekliyoruz. Boğaziçili meslektaşlarımızın direnişini ikinci yılına girerken selamlıyoruz."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız