Güncel

'Özgürlük Yürüyüşü' Antakya'dan başladı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş'ın partisinin Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutsaklarının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesine karşı "Özgürlük Yürüyüşü" başladı.

1 Ekim 2023 Saat: 17:31
Özgürlük Yürüyüşü Antakyadan başladı
'Özgürlük Yürüyüşü' Antakya'dan başladı

Gezi davasında tahliye edilmeyerek, cezaları onanan altı tutsak için TİP Genel Başkanı Erkan Baş Antakya'da "Özgürlük Yürüyüşü" başlattı. Yürüyüşün Antakya'da başlamasının nedeninin Gezi bir dava olacaksa önce Ali İsmail, Abdocan ve Ahmet Atakan'ın hesabının sorulması gerektiğini söyleyen Baş, Gezi direnişinin onur olduğunu da ekledi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş'ın partisinin Hatay Milletvekili Can Atalay ve Gezi tutsaklarının hukuksuz şekilde tahliye edilmemesine karşı "Özgürlük Yürüyüşü" başladı. Baş, yürüyüşü Defne'deki Asi Yaşam Merkezi Sosyal Alanında yaptığı açıklamayla başlattı.

"Tarihi bir 'Özgürlük Yürüyüşü'nün ilk adımını atmak için Hatay'dayız" diyen Baş, "Yürüyüşümü Hatay'dan başlatıyoruz çünkü on binlerce yurttaşımızın iradesinin gasbedildiği bir kent. Depremde on binlerce insanımızı kaybettiğimiz bir kentteyiz. Yürüyüşümüzü Hatay'dan başlatıyoruz çünkü Gezi, bir davanın konusu olacaksa önce Ali İsmail'in, Abdocan'ın, Ahmet Atakan'ın hesabının sorulması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Yargıtay'ın Gezi Davasındaki cezaları onamasını değerlendiren Baş, AKP'nin yargıyı bir sopa olarak kullandığını ve topluma mesaj verdiğini belirtti. Baş, "Bu ülkede milyonlarca insanın parçası olmaktan onur duyduğu bir isyanı, direnişi suçlu ilan etmeye kalkmak, milyonlarca yurttaşımıza hakaret etmektir" ifadelerini kullandı.

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI PARTİLERİ DESTEK VERDİ
Basın açıklaması sonrası Hatay Meclis Binası önüne geçildi. Burada, Can Atalay'ın babası Mustafa Atalay açıklamalarda bulundu. TİP Genel Başkanı Erkan Baş'a destek vermek üzere Emek ve Özgürlük İttifakı'nde yer alan siyasi partilerin temsilcileri alanda bulundu.

Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Ali Bozan, Yeşil Sol Parti Hatay İl Örgütü EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk ve EHP heyeti, Toplumsal Özgürlük Partisi Hatay İl Örgütü, EMEP Genel Başkan Yardımcıları İskender Bayhan ve Sedat Başkavak, EMEP Hatay ve Adana İl Örgütleri, CHP Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Okan Konuralp ve CHP Hatay İl Örgütü, SYKP Eşbaşkanı Canan Yüce ve SYKP İl Örgütü ve Devrimci İşçi Partisi'nden Şiyar Rışvanoğlu da yürüyüşe katıldı.

Antakya halkının da destek verdiği ve yağmur altında başlayan yürüyüşün ilk günü Samandağ'da sonlanacak.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız