Güncel

Petrol-İş; Grev hakkı kullanılamaz hale getirilmiştir

Petrol-İş'in örgütlü olduğu Soda Sanayii A.Ş'de bugün uygulanacak grevin Cumhurbaşkanı kararıyla yasaklanmasına tepki gösteren Petrol-İş, "Bu kararla işçi sınıfının grev hakkı elinden alınmıştır.

9 Ekim 2020 Saat: 15:43
Petrol-İş; Grev hakkı kullanılamaz hale getirilmiştir
Petrol-İş; Grev hakkı kullanılamaz hale getirilmiştir

Bu yasakçı anlayış, demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı gibi emekçilerin iş ve ekmek mücadelesine de ket vurmayı amaçlamaktadır" diye belirtti.

Petrol-İş'in örgütlü olduğu, Mersin'de kurulu bulunan Soda Sanayii A.Ş.'de toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle bugün uygulanacak grev kararı Cumhurbaşkanı kararıyla yasaklandı. Grev yasağına ilişkin açıklama yapan Petrol-İş Sendikası Genel Başkan Süleyman Akyüz, "Sözleşme yürürlük başlangıcı itibariyle 557 üyemizin çalıştığı Soda Sanayii A.Ş.'de, üyelerimizin hakları için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" denildi.

GREVİN YASAKLANMA GEREKÇESİ DİKKAT ÇEKİCİ
Açıklamada, "Cumhurbaşkanı'nın verdiği bu kararın gerekçesi, grevimizin 'genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görülmesi' olarak belirtilmiştir. Büyük ölçüde cam sanayiine girdi üreten bu işletmede milli güvenlik gerekçesiyle grevin ertelenmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Öte yandan salgında üretim tüm hızıyla devam ederken hiç göz önüne alınmayan 'genel sağlık' risklerinin, grev ertelemesine gerekçe yapılması dikkat çekicidir" denildi.

KARAR İLE GREV HAKKI FİİLER ORTADAN KALDIRILDI
Cumhurbaşkanı'nın grev yasağı kararının Türkiye'de grev hakkının fiilen ortadan kaldırıldığının yeni bir kanıtı olduğu belirtilen açıklamada, "Salgında emekçileri değil işverenleri kollayan hükümet, verdiği bu kararla grev hakkının yanı sıra toplu iş sözleşmesi hakkının kullanımını da engellemektedir. Grev yasaklarının kapsamının zaten yeterince geniş tutulduğu ülkemizde, bu yasağın bulunmadığı işyerleri için de grev erteleme kararları devreye sokulmaktadır" diye kaydedildi.

İŞÇİLER YÜKSEK HAKEM KURULU'NA MAHKUM EDİLMEKTEDİR
İşçi sınıfının grev hakkının elinden alındığı vurgulanan açıklamada, "Bu yasakçı anlayış, demokrasi ve sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı gibi emekçilerin iş ve ekmek mücadelesine de ket vurmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de grev erteleme kararları ile toplu iş sözleşmesi süreçlerinde işverenlerin eline büyük bir koz verilmekte, sendikalar ve işçinin iradesi baskı altına alınmaktadır. İşçiler, grev yasakları ve taraflarca anlaşma sağlanamadığı takdirde bu grev erteleme kararları ile nihayetinde Yüksek Hakem Kurulu (YHK) prosedürüne mahkum edilmektedir. Yasalar ve prosedürler, işverenler lehine çalıştırılmaktadır. Sözleşme yürürlük başlangıcı itibariyle 557 üyemizin çalıştığı Soda Sanayii A.Ş.'de, üyelerimizin hakları için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye belirtildi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız