Eğitim

Proje okulda öğretmenin eski görev yerine iadesi kararı

İstanbul İdare Mahkemesi, proje okul kapsamında başka bir okula tayin edilen öğretmen için eski görev yerine iade edilmesine karar verdi.

23 Şubat 2017 Saat: 11:38
Proje okulda öğretmenin eski görev yerine iadesi kararı
Proje okulda öğretmenin eski görev yerine iadesi kararı

İstanbul İdare Mahkemesi İstanbul, İzmir ve Ankara’daki köklü liselerde yıllardır görev yapan öğretmenlerin bu öğretim yılı başında okullarından adeta sürgün edilmesine sebep olan “Proje Okul Yönetmeliği” hakkında emsal oluşturabilecek nitelikte bir karar aldı. Öğretim yılı başında Haydarpaşa Anadolu Lisesi’nde 8 yılını doldurduğu gerekçesiyle başka bir okula tayin edilen öğretmen Aslıhan Cengiz Bayar’ın avukatı İlkay Bahçetepe tarafından açılan davada mahkeme, Bayar’ın Haydarpaşa Anadolu Lisesi’ndeki görevine iade edilmesine karar verdi. Kararın ardından Bayar’ın 30 gün içinde göreve iade edilmesi gerekiyor.

Cumhuriyet’ten Deniz Ülkütekin’in haberine göre, mahkeme verdiği kararda, proje okul öğretmen atamalarına ilişkin esasların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmaması gerekçe gösterildi. Ayrıca atamalarda liyakat ve kıdem gözetilmediğine de yer verildi.

Konuyla ilgili Cumhuriyet’e konuşan avukat İlkay Bahçetepe, davada proje okul uygulamasının soyut ve dayanaksız olduğunu, öğretmenlerin keyfi işlemlerle görevden alındığını iddia ettiklerini, mahkemenin de bunu onayladığını söyledi. Daha önce Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi’nden atanan bir başka öğretmen için de benzer bir karar alındığını belirten Bahçetepe sözlerini şöyle sürdürdü:

“Söz konusu karar alındıktan sonra müvekkilim okuluna iade edilmiş, ama birkaç gün içinde yeniden başka bir okula atanmıştı. Bu uygulamanın ardından biz mahkemeden yeni bir karar aldırmıştık. Böyle uygulamalar görevi kötüye kullanma kapsamında değerlendirilir.”

Müvekkili hakkında alınan kararın, sürmekte olan benzer davalara emsal oluşturmasını beklediklerini söyleyen Bahçetepe, atamaların üzerinden 60 günden fazla süre geçtiği için yeni dava açılmasının ise mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız