Güncel

Roboski açıklamasında 2 gözaltı daha

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, HDP ve EMEP yöneticileriyle birlikte dün akşam saatlerinde Sabri Yalım Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından 2 kişi gözaltına alındı

31 Aralık 2015 Saat: 13:58
Roboski açıklamasında 2 gözaltı daha
Roboski açıklamasında 2 gözaltı daha

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe yerleşkesinde dün Roboski katliamını lanetlemek için toplanan öğrencilere polis ve güvenlik güçleri sert müdehale etmiş, müdahale sırasında basın mensupları da yaralanmıştı.  KOÜ’de polisin ve güvenlik güçlerinin sert müdehalesi sonucu gözaltına alınan 30 kişi ile müdahele sırasında yaralanan gazeteciler için KOÜ öğrencileri, HDP ve EMEP yöneticileriyle birlikte Sabri Yalım Parkı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi.


BASIN AÇIKLAMAMIZI OKUYAMADIK
Sabri Yalım Parkı’nda grup adına basın metnini okuyan KOÜ öğrencisi Zana Yiğit, polis ve güvenlik güçlerinin müdehalesi sırasında birçok arkadaşlarının çeşitli yerlerinden yaralandığını, bir kadın arkadaşlarının ise cinsel tacize uğradığını belirterek ‘’ KOÜ öğrencileri olarak üniversite kampusunda Roboski’yi anmak ve anımsatmak üzere basın açıklaması ve etkinlik düzenleyecektik. Ancak daha basın açıklamamız başlamadan polis ve özel güvenlik birimleri arkadaşlarımıza saldırdı. 30 arkadaşımızı gözaltına alındı. Saldırı sırasında birçok arkadaşımız çeşitli yerlerinden yaralanırken bir kadın arkadaşımız cinsel tacize uğradı’’ dedi.


KARŞISINDA DURACAĞIZ
Konuşmasını sürdürüren Yiğit ‘’ Şunu açıkça ilan ediyoruz ki, bu saldırıyı yapanlar Roboski katilleriyle aynı hizada saf tutanlardır. Onlar bizim demokratik tepkimizi, protesto hakkımızı hangi saldırı ile karşılamaya çalışırlarsa çalışsınlar, bizler Roboski’nin ve halklarımıza yönelik her türlü katliam girişiminin karşısında kararlılıkla duracağız’’ şeklinde konuştu.


2 GÖZALTI DAHA
Basın açıklamasının tamamlanmasının ardından çevrede güvenlik önlemi alan polis ile grup arasında ortam biranda gerildi. Aranması olduğu öne sürülen ve KOÜ öğrencisi oldukları bildirilen Emre Çikten ile protestoculardan Cihan Kertiş polis ekipleri tarafından gözaltına alınarak ekip arabasıyla Saraybahçe karakoluna götürüldü. Böylelikle gözaltına alınanların sayısı 32’ye yükseldi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız