Güncel

Sağlıkçılardan 'insanca yaşayacak ücret' talebi

ADANA – SES Adana Şubesi, sağlık emekçilerinin insanca yaşayacak, maaşlarının tek kalemde ödendiği ve emekliliğine yansıyan temel bir ücret istediğini söyledi.

15 Eylül 2020 Saat: 22:51
Sağlıkçılardan insanca yaşayacak ücret talebi
Sağlıkçılardan 'insanca yaşayacak ücret' talebi
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi, sağlık çalışanlarının haklarına dair kentte bulunan Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda sağlık emekçisi katıldı.  
'SUS PAYI' 
Koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde çok sayıda sağlık emekçisinin yaşamını yitirdiğine değinen SES Adana Şubesi Örgütlenme Sekreteri Hüseyin Yılmaz, Eşbaşkanları Dr.Mürşit Enis Akyüz'ün testinin pozitif çıktığı ve evde tedavi gördüğünü aktardı. Hükümetin sağlık emekçilerine verdiği sözleri tutmadığını kaydeden Yılmaz, "Sağlık emekçilerinin yaşamış oldukları sorunları görmezden gelip, göstermelik alkışlarla, geçici sözde tavandan ek ödeme ile kandırılmaya yönelik sus payı, temel çözümden uzaktır. Bu uygulamalar sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır" diye konuştu. 
'TOPLUM SAĞLIĞI GÖZARDI EDİLDİ' 
Yılmaz, sözleşmeli sağlık çalışanı alımlarının yapılmasının sağlık sisteminin tamamen özelleştirilmesi için atılan adımlardan biri olduğuna dikkati çekerek, Sağlık Bakanlığı'nın ekonomik kaygılardan kaynaklı toplum sağlığını göz ardı ettiğini vurguladı. Yılmaz, "Hastane işleticileri ve taşeron firmalar her gün zenginliklerine yeni zenginlik katarken, sağlık emekçileri açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkum bırakılmıştır. Sağlık emekçileri ne performans, ne ek ödeme ne de alkış istiyor. Sağlık emekçileri insanca yaşayacak, maaşlarının tek kalemde ödendiği ve emekliliğine yansıyan temel bir ücret istiyor” şeklinde konuştu. 
 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız