Güncel

Şişli Etfal Dayanışması: Vazgeçmiyoruz ne Etfal’den, ne İstanbul Sözleşmesi’nden

Şişli Etfal Dayanışması, bugün hem Şişli Etfal Hastanesine dokunulmamasını hem de İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesini protesto etmek için hastane önünde eylem gerçekleştirerek basın açıklaması yaptı.

2 Nisan 2021 Saat: 14:05
Şişli Etfal Dayanışması: Vazgeçmiyoruz ne Etfal’den, ne İstanbul Sözleşmesi’nden
Şişli Etfal Dayanışması: Vazgeçmiyoruz ne Etfal’den, ne İstanbul Sözleşmesi’nden

NALAN SARİÇOĞLU MALKOÇ


İSTANBUL/ŞİŞLİ

Şişli Etfal Dayanışması tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

astanesi Şişli Etfal Hastanesi biz kadınların en büyük sağlık güvencesidir. Pek çoğumuz bu hastanede doğduk, çocuklarımızı bu hastanede kucağımıza aldık. Başımız sıkıştığında, annemiz, babamız ya da çocuğumuz hastalandığında gideceğimiz adres belliydi; iki adım ötemizdeki Şişli Etfal Hastanesi. Herhangi bir sağlık problemimizde sığınağımız 122 yıllık bu sağlık çınarı olmuştur.

Açıklama yok.

Şimdi bu imkânı elimizden almaya çalışıyorlar. Oysa nitelikli, erişilebilir ve parasız sağlık hakkının, en temel ve vazgeçilmez bir insan hakkı olan yaşama hakkının güvencesi olduğunu, hepimiz iyi bilmekteyiz ve bu hakka en fazla ihtiyaç duyanlar, genciyle yaşlısıyla, göçmeniyle, engellisiyle, yoksulun da yoksulu olan biz kadınlarız.

Etfal’in bölünerek başka bölgelere taşınması halinde; şiddete uğradığımızda, hayati tehlike yaşadığımızda, çocuğumuz ateşlendiğinde, bir yakınımız kalp krizi geçirdiğinde, bizi İstanbul trafiğinin insafına mı bırakacaksınız? Bunun vebalini Sağlık Bakanlığı yetkilileri üstlenmeye hazır mı?

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

Öte yandan, yönetenler, kadınların yüzlerce yıllık mücadelesiyle elde ettiği kazanımlarının izlerini taşıyan, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilk tanımlayan, taraf devletlere kadına yönelik şiddeti önleme ve politika geliştirme yükümlülüğü getiren İstanbul Sözleşmesi’ni, elimizden almaya çalışmaktadır. Temel insan hak ve özgürlüklerini düzenleyen, TBMM’de bir kanunla onaylanan İstanbul Sözleşmesi, ulusal ve uluslararası sözleşmeler hiçe sayılarak, açıkça hukuka aykırı bir şekilde kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Bir 1 kişi, ayakta ve açık hava görseli olabilir

Şişli Etfal Hastanesi de, İstanbul Sözleşmesi de biz kadınlar için yaşamsal öneme sahip kazanımlardır. Dikkat edin; her iki kazanımı elimizden almaya çalışan zihniyet de aynıdır. Bu zihniyet, erkek egemen zihniyettir. Sağlık hakkımızı da yaşam hakkımızı da erkeklerin iki dudaklarının arasına hapsetmeye çalışan eril anlayışlara geçit vermeyeceğimizi buradan, Şişlili kadınlar olarak bir kez daha haykırıyoruz.

Vazgeçmiyoruz! Ne Etfal’den, Ne İstanbul Sözleşmesi’nden.

Sağlık hakkımız olan 122 yıllık Şişli Etfal’i kapatamazsınız! Şişli Etfal’in tam teşekküllü olarak yine aynı yerinde, yenilenen binalarıyla kalacağına dair güvence istiyoruz. Yaşam hakkımızın teminatı olan 10 yıllık İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararınız yok hükmündedir, kararı tanımıyoruz.

Yürürlükte olan İstanbul Sözleşmesini uygula, kadına şiddeti durdur!

Şişli Etfal yaşatır, İstanbul Sözleşmesi yaşatır!

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız