Yaşam

Soma katliamında ölen işçinin ailesine 395 bin lira tazminat

Soma katliamında ölen işçinin ailesine 395 bin lira tazminat ödenmesine karar verildi.

23 Aralık 2015 Saat: 21:53
Soma katliamında ölen işçinin ailesine 395 bin lira tazminat
Soma katliamında ölen işçinin ailesine 395 bin lira tazminat

Soma'daki maden katliamında yaşamını yitiren 301 işçiden Özay Eren'in anne, baba ve kardeşleri için açılan tazminat davasında karar çıktı. Eren ailesinin avuktı Sercan Okur, karara göre anne ve babaya 75'er bin, 7 kardeşin her birine 35 bin olmak üzere toplam 395 bin lira manevi tazminat ödeneceğini söyledi.

Sol'da yer alan habere göre;Özay Eren'in ailesi, açtıkları manevi tazminat davasını kazandı.

Eren ailesinin avukatı Sercan Okur, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın ardından madenci ailelerince Soma İş Mahkemesinde yaklaşık 400'e yakın maddi manevi tazminat talepli dava açıldığını söyledi. Bunun, konuyla ilgili sonuçlanan ilk dava olmasının önemine değinen Av. Okur, şöyle konuştu:

"Kazada hayatını kaybeden maden işçimiz Özay Eren'in annesi, babası ve kardeşleri için açtığımız manevi tazminat konulu dava sona erdi ve karar açıklandı. Faciada evladını kaybeden anne ve babaya kişi başı 75 bin, kardeşlere de kişi başı 35 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Geçmişte yaşanan maden kazaları sonucunda mahkemelerin verdiği kararlara ve Yargıtay içtihatlarına baktığımızda, belirlenen manevi tazminat miktarlarının biraz yüksek olduğunu düşünüyoruz ancak yine de bunun yeterli olmadığı kanaatindeyiz. Bu nedenle kararı temyiz edeceğiz."

KARAR EMSAL TEŞKİL EDECEK


Davanın bir yıl sürdüğünü kaydeden Okur, "Maddi tazminat talebimiz olmadığından dosya hesap bilirkişisine gönderilmedi, dört duruşmada sona eren dava sonucunda verilen karar, diğer dosyalardaki manevi tazminat talepleri açısından da emsal olacak" dedi.

Av. Okur, Soma Kömürleri AŞ ile Türkiye Kömür İşletmelerinin, tazminatların ödenmesinde müştereken ve müteselsilen sorumlu olmasının önemine dikkati çekti. Karara göre, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 işçiden Özay Eren'in anne ve babasına 75'er bin, 7 kardeşin her birine 35 bin lira manevi tazminat ödenecek.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız