Güncel

Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesi yürütmek suç değildir

Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 66. ayında katliamda bir kez daha katliamın aydınlatılması için Halitağa Caddesi'nde oturma eylemi yaptı.

20 Ocak 2021 Saat: 21:11
Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesi yürütmek suç değildir
Suruç Aileleri İnisiyatifi: Adalet mücadelesi yürütmek suç değildir

Suruç için adalet mücadelesi yürütmenin suç olmadığının belirtildiği açıklamada, Suruç katliamı davasına katılım çağrısı yapıldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, katliamın 66. ayında katliamda sorumluluğu bulunanların yargılanması ve katliamın aydınlatılması için Halitağa Caddesi'nde oturma eylemi yaptı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Genel Sözcüsü Hatice Deniz Aktaş, Limter İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, BEKSAV Eşbaşkanı Ahmet Uçar, HDP Kadıköy ilçe eşbaşkanları ile Suruç yaralıları ve aileleri katıldı.

"Suruç'un hesabı sorulacak", "Suruç için adalet herkes için adalet" sloganları atılan eylemde HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu konuşma yaptı. Piroğlu, herkesin adalet talebi olduğuna vurgu yaparak "Adalet talebi, işkence görenlerin, vatansız ilan edilmişlerin, direnen işçilerin, katledilen kadınların ve haksızlığa uğrayan herkesin talebidir" dedi. Migros'ta, Ermenek'te direnen işçilerin, Aladağ'da çocukları katledilen ailelerin, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklu gazetecilerin, kadınların ve ülkenin çoğunun adalet talebi olduğunu belirten Piroğlu, adaleti iktidardan istemediklerini belirtti.

'DEVLETİN İŞLEDİĞİ SUÇLARIN PEŞİNDEYİZ'
"Biz adalet isterken hukuksuzluğu kendi elleri ile inşaa edenlerden, savcıları tehdit edenlerden, kandan beslenen bu iktidardan istemiyoruz" diyen Piroğlu, ülkenin içinde bulunduğu görmek için sokağa bakmanın yeterli olduğunu belirtti.

İşçilerin, emekçilerin ve esnafın yoksullukla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Piroğlu, "İktidar işçilere, Alevilere, Kürtlere ve kadınlara cehennem vaad ediyor" dedi. Bu ülkeye adalet gelmesi için Suruç katliamının aydınlatılması gerektiğini belirterek "Suruç'un failleri hesap vermedikçe işçileri ölüme yollayan patronlar, insanlara zulmeden devlet memurları ve kadın katilleri serbestçe dolaşmaya devam edecek" dedi. Suruç için adalet mücadelesinin devlete karşı adalet mücadelesi olduğunu kaydeden Piroğlu, Suruç'un faillerinin ve AKP'nin işlediği suçların peşinde olduklarını söyledi.

DELİLLER DAVA DOSYASINA KOYULSUN
Basın metnini Suruç yaralısı Ümmühan Özdemir okudu. Özdemir, 66 aydır her ayın 20'sinde Suruç'ta katledilenleri anmak için bir araya geldiklerini ifade etti. Suruç katliamının aydınlatılması için mahkeme salonlarında dile getirdikleri taleplerini her ay bir de sokaklarda ifade ettiklerini belirtti. Özdemir, katliamın aydınlatılmasına ilişkin taleplerini şöyle sıraladı:

- Katliamın yaşandığı yeri gören kamera kayıtlarının dava dosyasına konulmasını, 
- Olay yerinin fotoğraflarını çekerken yakalanıp polise teslim edilen Abdullah Ömer Arslan'ın ifadesinin alınması ve katliamda sorumluluğu olup olmadığının araştırılması
- Kırmızı bültenle arandığı dönemde Ankara'da MİT elemanları ile görüşen İlhami Bali ve görüştüğü isimlerin dosyaya eklenmesi
- Urfa'nın Hilvan ilçesinde bulunan hapishane kampüsünde görülen davanın merkezi bir duruşma salonuna taşınması

SURUÇ YARALILARI TUTUKLAMA SALDIRISI İLE SİNDİRİLMEZ
Özdemir, 9 Şubat 2021 tarihinde Urfa'nın Hilvan ilçesinde bulunan hapishane kampüsünde görülecek 17. duruşmaya katılacaklarını belirtti. "Sultanahmet ve Suruç Katliamlarında kullanılan patlayıcıları temin eden IŞİD'li Azzo Halaf Süleyman 11 Ocak günü Urfa'da yakalandı. 'Suruç katliamında tüm failleri araştırılsın' demiştik, bu taleplerimiz ısrarla reddedildi. Bugün ise Azzo Halaf Süleyman'ın yakalandığı ve tutuklandığı haberlerini alıyoruz. Bu kişinin patlayıcıları temin ettiği biliniyordu ancak adı Suruç ve Sultanahmet katliamı dosyalarına konulmadı. Suruç Katliamı dosyasında hakkında herhangi bir yakalama kararı bulunmuyordu. Bu kişinin adı ve katliamda kullanılan bombaları temin ettiği gerçeği 5 yıl boyunca kamuoyundan gizlendi" diyen Özdemir, Suruç için adalet mücadelesi yürütenlerin gözaltı ve tutuklama saldırıları ile sindirilmeye çalışıldığını belirtti.

33 DÜŞ YOLCUSUNU ANMAK SUÇ DEĞİLDİR
Katliamda yaralananların her gün yeni saldırılarla tutuklandığına ve Suruç anmalarına katılmakla suçlandığına dikkat çeken Özdemir, "Suruç şehitleri anısına fidan dikmek, Suruç şehidi Çağdaş Aydın'ı anlatan ‘Kırmızı Gülün Defteri'  isimli kitabın tanıtım etkinliğine katılmak, 5. Yılında Suruç için adalet herkes için adalet yazılı pankart taşımak. Suruç katliamı için adalet istemek suç değil, görevdir. Suruç için adalet mücadelemizi kriminalize ederek buradan suç üretmeye çalışanlar, katliamın hedefi olan gençlerle değil, katliamda parmağı olanlarla uğraşsınlar" diye konuştu.

(Etha)

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız