Güncel

Suya zam, sırada ne var?

Turgutlu Demokrasi İçin Güç Birliği, Turgutlu CHP ilçe Örgütü ve Yaşam-Der tarafından düzenlenen ortak basın açıklamasında, Manisa’da suya zam yapılmasına tepki gösterdiler.

2 Temmuz 2019 Saat: 22:47
Suya zam, sırada ne var?
Suya zam, sırada ne var?

TURGUTLU-Su, insanın yaşamsal, doğal temel hakkıdır, parayla satılamaz!’diye açıklamalarda bulunan ortak platform, yaptıkları açıklamada tepkilerini şöyle dile getirdiler:

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında ki oturumda; evlerde %39,köylerde%50 oranında su ücretlerine zam yapılmıştır.

CHP ve İYİ Parti’nin ret oyları ile açıklamalarına karşılık Başkan Ergün birleşimi “Almadan vermek Allah’a mahsustur” diyerek noktaladı.

İstanbul ve Eskişehir başta olmak üzere Birçok belediyede insanın en temel gereksinimi ve doğal hakkı olan su belirli tona kadar ücretsiz, var olan ücretlerde indirim yapılırken Manisa Belediyesinin su’ ya zam yapması akıl tutulmasıdır.

Yerel seçimler öncesinde su’ ya zam yok diyerek yaygara yapıp oy toplayacaksın, sonra da yangından mal kaçırırcasına alelacele %50 oranında zam yapacaksın, işte sizin gerçek yüzünüz bu. Yaşamsal temel bir hak olan Su ya yapılan zam derhal iptal edilmelidir

Belediyelerin İnsanın en doğal ihtiyacı olan su ve ulaşım hakkı bedava veya cüzi ücretle karşılanması Sosyal belediyecilik anlayışın gereğidir. Birçok Belediyelerde su ve ulaşım ücretleri düşürülürken Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün  “Almadan vermek Allah’a mahsustur” diyerek su zammını savunması, iğneden ipliğe yapılan zamlarla beli iyice bükülen yoksul halkımız adına utanç vericidir. Şiddetle kınıyor protesto ediyoruz.

‘Suya zam, sırada ne var’

Ağızlarını açtıklarında “halktan yana sosyal belediye” naraları atan Cumhur ittifakı Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü şiddetle protesto ederek yüksek sesle soruyoruz: ‘Suya zam, sırada ne var’ ?

Makam aracı lüksüleriyle israfa, “Almadan vermek Allah’a mahsustur”  demeyen, karşı durmayan Cengiz Ergün ve belediyecilik anlayışı yoksul halkı en doğal ihtiyacı ve hakkı olan suya muhtaç hale getirmesine dur diyeceğiz.

Belediyeler, sosyal niteliği, hakkaniyet, objektif ölçüler gibi temel hukuk ilkeleri dikkate alınarak, toplumdaki kamu hizmetlerinden ve kamu hizmetleri içinde yer alan SU hakkı olanaklarından, herkesin eşit, güvenli, konforlu ve en ucuz şekilde yararlanması esas alınmalıdır

Sosyal, katılımcı, şeffaf yoksul halkımızdan yana belediyeciliği savunan Turgutlu Demokrasi İçin Güç Birliği,  Turgutlu CHP ilçe Örgütü, Yaşam-Der bu zammın geri alınması için bu protestomuz mücadelemizin bir başlangıcıdır. Hukuksal zeminde, meclis toplantılarında, sokakta zammın iptal edilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kamuoyu önünde ilan ediyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, kalabalık, gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız