Güncel

Taksim tutuklamaları Kadıköy’de protesto edildi

İSTANBUL - 1 Mayıs tutuklamalarını Kadıköy’de protesto eden Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, saldırılara karşı mücadeleyi büyüteceklerinin mesajını verdi.

11 Mayıs 2024 Saat: 23:57
Taksim tutuklamaları Kadıköy’de protesto edildi
Taksim tutuklamaları Kadıköy’de protesto edildi

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs'ta yasaklara karşı direnen 50 kişinin tutuklanmasını Kadıköy'de bulunan İskele Meydanı'nda protesto etti. '1 Mayıs tutsakları onurumuzdur', '1 Mayıs'tan, Taksim'den, arkadaşlarımızdan vazgeçemiyoruz' dövizlerinin taşındığı eylemde '1 Mayıs'a, Taksim'e, tutsaklara özgürlük' ve '1 Mayıs'ta 25'i öğrenci 50 devrimci tutuklandı, hepsini alacağız' pankartları açıldı. Eylemde sık sık 'Devrimci tutsaklar onurumuzdur', 'Her yer Taksim, her yer Direniş' sloganları atıldı. 

Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Özgül Saki, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Kezban Konukçu; DEM Parti MYK üyesi Musa Piroğlu’nun yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi ve yurttaş katıldı. 

Bir ‎5 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎1 MAYIS'A ฮั่ง TAKSİM'E 1MAYIS'A TAKSİM'E ,5ا IS rIS'A ' AKSİM' TUTSAKLARA İM'E TUTSAKLARA OZGÜDLÜ ÖZGÜNLÜK ZGÜRLÜ TSAKLAF ÖZG' BLÜK <LARA RLÜK YIS LARI‎'‎‎ görseli olabilir

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okuyan Tuğgen Gümüşay, 1 Mayıs'ta binlerce insanın emekleri ve özgürlükleri için sokaklarda buluşmasına karşın Taksim'in yasaklanmak istediğini vurgulayarak, “İşçilere siyanürlü madenlerde ölmek yasak değil, kadınların sokak ortasında öldürülmeleri yasak değil, öğrencilere KYK yurtlarında ölmek yasak değil, emeklilerin açlık sınırının altında yaşaması yasak değil ancak Taksim size yasak denmiştir. Bütün engellemelere, şiddete, kara propagandaya rağmen binlerin Taksim’e yürüme iradesi kırılamamıştır” diye belirtti.

Taksim’e yürüyenlerin hedef gösterilmesiyle 1 Mayıs günü ve sonrasında toplam 263 kişi için gözaltı kararı alındığını belirten Gümüşay, “Taksim 1 Mayıs alanıdır. Taksim’e yürümek haktır. Taksim’de 1 Mayıs kutlamak meşrudur. Ortada olan tek suç işçi sınıfının 1 Mayıs Meydanı’nın, milyonların özgürlük alanı Taksim Meydanı’nın emekçilere yasaklanmasıdır” şeklinde konuştu.

Son olarak Taksim’e yürüyenlerin “işçilerin, yoksulların, emeklilerin, kadınların, öğrencilerin iradesi” olduğunu söyleyen Gümüşay, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu iradeyi ne kara propagandanız, ne hedef göstermeleriniz, ne yasaklamalarınız yenemeyecek. Direnenler, halkın öfkesini örgütleyenler kazanacak. Saldırılara karşı insanca, onurlu bir yaşam mücadelesini büyüteceğiz. Taksim biziz, arkadaşlarımızın arkasındayız.” 

Daha sonra gençlik örgütleri adına Irmak Biter söz aldı. Tutuklanan arkadaşları için mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden Biter, “1 Mayıs alanı Taksim’dir dediği için 25’i üniversiteli, 50 kişi için bugün buradayız. Kayyum rektöre, geleceksizliğe karşı yürüdük. Sadece 50 kişi değil hepimiz oradaydık. Hepimiz barikatın üstüne yürüdük. Ne ev baskınlarınız, ne gözaltı, ne tutuklamalarınız bizi yıldıramaz. Arkadaşlarımızı alana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti.

Konuşmaların ardından eylem sloganlarla son buldu.

Foto: Arzu Özkan

Bir ‎7 kişi ve ‎şunu diyen bir yazı '‎HER HERYER YER TAKSİM HER HERYER YER VICA SİM'E KLARA ÜRLÜK RLÜKEI20g 208 FİLİSTİN DE KAYPAKKAYAI DA BİZİM! PARTİZAN TUTSAKLARI GERBESTBIRAN GERBEST BIRA 1MAYIS'A ÖZGÜPLÜK TUTSAKLARA TUTSAKIM'E TAKSİM'E HER YER TAKSİM HER YER ام ne HER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ‎'‎‎ görseli olabilir

Bir 7 kişi ve şunu diyen bir yazı 'PARIS R1a By3RH มรด ส 1MAYIS'A TAKSİM'E TUTSAKLARA OZGÜPLÜK UK OZGü İM'E KLARA RLÜK HER HERYER YER TAKSİM HER YER DİRENİŞ 1MAYIS'A TAKSİM'E TUTSAKLARA

Bir 7 kişi ve yazı görseli olabilir

Bir 1 kişi, kalabalık ve yazı görseli olabilir

 

 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız