Güncel

TİHV'den Bakan Gül'e: İşkence ülkemizin bir gerçeğidir

TİHV, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Türkiye'de işkencenin gündem olmaktan çıktığı yönündeki açıklamasına, "İşkence ve diğer kötü muamele dün de bugün de ülkemizin bir gerçeğidir" diye yanıt verdi.

14 Kasım 2021 Saat: 08:46
TİHVden Bakan Güle: İşkence ülkemizin bir gerçeğidir
TİHV'den Bakan Gül'e: İşkence ülkemizin bir gerçeğidir

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün Türkiye'de işkencenin gündem olmaktan çıktığı yönündeki açıklamasına, "İşkence ve diğer kötü muamele dün de bugün de ülkemizin bir gerçeğidir. Sadece 2021'in ilk 10 ayında TİHV'e yapılan 815 başvuru bile bunu gösteriyor. İnkar etmek, cezasızlık politikasıdır. Cezasızlık varsa işkence de vardır" yanıtını verdi.

TİHV, Abdulhamit Gül'ün "İşkenceler, faili meçhuller dönemi mevzubahis olmaktan çıkmıştır" açıklamasına tepki gösterdi. TİHV, sosyal medya hesabından bir tablo yayınlayarak işkence ve kötü muamele nedeniyle aldıkları başvuru sayısını açıkladı. Buna göre; 1 Ocak 2015-31 Ekim 2021 tarihleri arasında 4 bin 610 kişi TİHV'e işkence ve kötü muamele nedeniyle başvuruda bulundu. 

'2021'DE TİHV'E 815 BAŞVURU'
Tabloya göre; 2020'de 605 başvurunun yapıldığı görülürken 2021'in ilk 10 ayında bu sayı 815'e çıktı. TİHV'in sosyal medya hesabında yaptığı açıklama şöyle:

"İşkence ve diğer kötü muamele dün de bugün de ülkemizin bir gerçeğidir. Sadece 2021'in ilk 10 ayında TİHV'e yapılan 815 başvuru bile bunu gösteriyor. İnkar etmek, cezasızlık politikasıdır. Cezasızlık varsa işkence de vardır. İşkencesiz bir dünya mümkün! Yeter ki istensin."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız