Güncel

TMMOB'den 'kayyım' tepkisi: Halkın iradesine idari darbedir

Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasını birçok kentte protesto eden TMMOB, "Halk iradesinin ortadan kaldırılması idari bir darbedir" dedi.

6 Haziran 2024 Saat: 16:30
TMMOBden kayyım tepkisi: Halkın iradesine idari darbedir
TMMOB'den 'kayyım' tepkisi: Halkın iradesine idari darbedir

 
Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ve Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın 19 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuklanmasına tepkiler devam etti. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), birçok kentte yaptığı ortak açıklamayla tepkisini ortaya koydu.  
ADANA  
TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Makina Mühendisleri Adana Şubesi önünde açıklama yaptı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Adana il yöneticileri ile Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yöneticilerinin destek verdiği açıklamanın metnini TMMOB İKK Sekreteri Kerem Şahin okudu. 
'MASUMİYET KARİNESİ HİÇE SAYILDI' 
Demokrasinin bir kez daha ayaklar altına alındığını vurgulayan Şahin, "Seçilmiş belediye başkanının görevden alınmasında Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı’nın masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu karar siyasi bir karardır" diye belirtti. Halkın iradesinin ortadan kaldırılmasının idari bir darbe olduğunu belirten Şahin, "Halkın iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca görevden alınan belediye başkanı hüküm giyse bile yerine belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçilmesine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir" dedi. 
'HALKIN İRADESİNE SAYGI DUYULMALI' 
Kürt halkının demokrasiye inancının yok edilmesinin Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düştüğünü vurgulayan Şahin, "Türkiye’nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.  
MARDÎN 
TMMOB Mardîn İKK, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına ilişkin açıklama yaptı. İnşaat Mühendisleri Mardîn Şube binasında yapılan açıklamayı Mimarlar Odası Şube Temsilcisi Diyar Kut okudu.  
Bölge halkının demokrasiye olan inancının yok edilmesinin Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düştüğünü ifade eden Kut, "Siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” dedi. 
DİYARBAKIR 
TMMOB Diyarbakır İKK, İnşaat Mühendisleri Odası Ame Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. “Normalleşme kayyımla sağlanamaz” pankartının asıldığı toplantıda basın metnini Elektrik Mühendisleri Odası Şubesi Eşbaşkanı Ufuk Bulut okudu. 
BATMAN
TMMOB Batman İKK, İMO önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), İnsan Hakları Derneği (İHD) yöneticileri ile kentteki sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. “Kayyım irade gaspıdır” pankartının taşındığı açıklamada basın metnini Mimarlar OdasıBatman Şube EşbaşkanıZelal Gezici okudu.  
İSTANBUL  
Beyoğlu'nda bulunan Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısında, “Hakkari Belediyesine kayyum atanması kabul edilmez! Halk iradesi gasp edilmez!” pankartı açıldı.
Açıklamayı, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Avcı okudu. Halk iradesine darbe vurulduğunu dile getiren Avcı, “Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyum uygulamalarından vazgeçmeye çağırıyor ve halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz” dedi.  
İZMİR 
İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İzmir Şubeleri, Adalet İçin Hukukçular ve Çağdaş Avukatlar Grubu da kayyım atamasına karşı açıklama yaptı. 
İzmir Adliyesi önünde yapılan açıklamaya “Kayyım halkın iradesine darbedir. Kabul etmiyoruz” pankartı açılarak, “Kayyım darbedir, darbeye hayır” sloganını attı. Açıklamanın Kürtçenin Kurmanci lehçesinde İHD İzmir Şubesi Eşbaşkanı Zilan Gümüş, Türkçesini ise ÖHD üyesi Selahattin Timur okudu.  
AKP-MHP iktidarının 31 Mart yerel seçimlerinde Kürt halkının iradesini gasp etme başta olmak üzere birçok usulsüzlüklere imza attığını anımsatan Timur, tüm bu hukuksuzluklara rağmen halkın, kayyım rejimini kabul etmediğini ve iradesini sandıklara yansıttığını anımsattı. Hakkari belediye eşbaşkanı Mehmet Sıddı Akış'ın tutuklanmasına neden olan dosyaya benzer onlarca dosya ile karşılaştıklarını belirten Timur, "Göstermelik bir yargılama ile hakkında mahkumiyet hükmü verilmiş ve hükmen tutuklanmıştır. Yaşanan bu durum Hakkari halkının iradesine vurulmuş siyasi bir darbedir” dedi. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız