Güncel

Tüm Köy Sen: Çiftçi 'dostu' Ziraat Bankası toprağa ağası oldu

Gübre ve ilaç fiyatlarına karşı Tarım ve Orman Bakanlığı önünden seslenen Tüm Köy Sen, çiftçilere büyük borçlar altına sokan Ziraat Bankası'nın büyük bir toprağa ağası konumuna geldiğini belirtti. Tüm Köy Sen, "Suçlu değil borçluyuz" diye vurguladı.

11 Ocak 2022 Saat: 12:16
Tüm Köy Sen: Çiftçi dostu Ziraat Bankası toprağa ağası oldu
Tüm Köy Sen: Çiftçi 'dostu' Ziraat Bankası toprağa ağası oldu

Tüm Üretici Köylüler Sendikası'na (Tüm Köy Sen) bağlı üretici köylüler, gübre ve ilaç fiyatlarına karşı, Tarım ve Orman Bakanlığı önünde açıklama gerçekleştirdi. Birçok il ve ilçeden çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, "Mazotta ÖTV kaldırılsın tarım kredi ve Ziraat Bankası borçları silinsin çiftçiye ucuz gübre verilsin" yazılı pankart açıldı.

'ÜRETİMİ OLMAYAN ÜLKENİN SONU KARANLIKTIR'
Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekai Sağra, ülkeyi yönetenlerin, çiftçilerin sorunlarını görmezden geldiğini belirtti. Üreticinin ve çiftçinin çok çalışıp az kazanmasının normalleştirildiğini ifade eden Sağra, "Tarım ithalatçılarından yana politikalar bilinçli ve sistematik olarak yürütülüyor. Bugün çiftçinin feryadını görmemek sadece çiftçinin değil, tüm toplumun sorunudur. Hayvancılığın durumunu hepimiz her gün görüyoruz. Süt ineklerimizi, yem fiyatlarındaki artıştan dolayı 'açlıktan öleceğine keselim de günü kurtaralım' anlayışı ile karşı karşıyadır. Bu bir faciadır. Bütün güçlerimizi birleştirelim. Bizim tek derdimiz üretmek. Üretimin önünde tarımsal yönetimdeki genel anlayış, bugün bu ülke insanını tümden bitim noktasına getirmiştir. Üretimi olmayan bir ülkenin sonu karanlıktır" diye belirtti.

'NEDEN ÖZELLEŞTİRME POLİTİKALARI'
Tüm Köy Sen Sivas Şube Başkanı Başar Yıldırım ise son yıllarda uygulanan tarım politikaları sonucu üreten çiftçi sayısının azaldığına dikkati çekti. Türkiye'nin kendine yetemeyen ve tarım ürünlerini ithal eden bir duruma geldiğini belirten Yıldırım, "Çiftçinin üretemez duruma gelmesine üretici köylü değil hükümetlerin uyguladığı tarım politikaları neden olmuştur. Bu politikaları uygulamaya neden olanlar da kapitalist devletlerin bizim gibi gelişmekte olan ülkelere dayattıkları tarımda özelleştirme politikalarıdır" dedi.

'BU ZAMLARDA ÜRETİM YAPILIR MI'
"Tarımda özelleştirme politikalarının son yıllarda öne çıkarılması sonucu ya şirketler tarımı yönetecek ya da çiftçiler tarımda şirketleşecek" diye konuşan Yıldırım, çiftçinin şirketleşme şansı olmadığı için kendi topraklarını şirketlere devredip kendi topraklarında işçi olarak çalışacak duruma gelindiğini vurguladı. Dolardaki yüksek kur sebebiyle tarım girdilerinde dışa bağımlı olunduğundan dolayı mazot, gübre, elektrik ve ilaç fiyatlarındaki zamların her gün artarak devam ettiğine işaret eden Yıldırım, "Bu nedenle gübresiz ekim yapıldı ve tarlaların bir kısmı boş bırakıldı. Mazotun 6 liradan 13 Liraya çıktığı, gübrenin tonunun bin 800 liradan 17 bin liraya çıktığı, tarımsal ilaçların tonunun 300 liradan 800 lira olduğu, elektriğin yüzde 126 zamlandığı bir zamanda, ekim yapılır ve tarım sürdürülebilir, üretim yapılabilir mi?" diye konuştu.

'ZİRAAT BANKASI BÜYÜK BİR TOPRAK AĞASI KONUMUNA GELDİ'
Çiftçilerin borç batağında olduğunu söyleyen Yıldırım, "Dün çiftçilerin 'kara gün dostu olan' Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası bugün çiftçileri mağdur eden bir 'tefeci' durumuna gelmiştir. Verdiği kredilerin geri ödenmesinde zorluk çekilmesi sonucu on binlerce çiftçi mağdur edilmiştir. Bunun sonucunda binlerce çiftçiye haciz geldi, traktör ve tarlalarına el konuldu. Çiftçinin yaşadığı bu mağduriyet üzerine çiftçi dostu görünen Ziraat Bankası büyük bir 'toprak ağası' konumuna geldi. Bizim talebimiz alınan kredilerin faizlerinin silinmesi ve anaparanın makul bir şekilde taksitlendirilmesidir. Borç bizim, ödememezlik yapmıyoruz. Suçlu muamelesi görmek istemiyoruz. Biz suçlu değil, borçluyuz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız