Güncel

'Ülke 40 yıldır darbe hukuku ve kurumları ile yönetiliyor'

ÇORUM – 12 Eylül yıldönümünde açıklama yapan Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, ülkenin 40 yıldır 12 Eylül’ün yarattığı hukuk ve kurumlar ile yönetildiğini ifade etti.

12 Eylül 2020 Saat: 23:14
Ülke 40 yıldır darbe hukuku ve kurumları ile yönetiliyor
'Ülke 40 yıldır darbe hukuku ve kurumları ile yönetiliyor'
Çorum Emek ve Demokrasi Platformu, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde şehir merkezinde bulunan Kadeş Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “Darbeler halk iradesinin yok sayılmasıdır” pankartı açan Platform üyeleri, “12 Eylül insanlık suçudur”, “12 Eylül 17 yaşında çocuğun idamı demektir’ dövizleri taşıyıp, “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları attı. 
Platform adına açıklamayı Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Ali Ekber Beyaz yaptı.  
12 Eylül’ün mufazakar-yeni sağın Türkiye’ye giriş kapısı olduğunu söyleyen Beyaz, “12 Eylül o güne kadar güçlenen halk mücadelesinin, emekçilerin yoğun mücadeleler ile kazanılmış haklarının üzerinden geçen silindirin ta kendisi, Türkiye halklarının biriktirdiği tüm değerleri ezen tank paletlerinin sesi, postalların izidir. 12 Eylül demokrasinin askıya alınması, siyasal partilerin kapatılması, gazetelerin yasaklanması, yüzbinlerce insanın işkenceli sorgulardan geçirilmesi, onlarca kişinin idam edilmesidir” dedi. 
’12 EYLÜL DEVAM EDİYOR’  
Beyaz, Türkiye’nin 40 yıldır darbenin yarattığı hukuk ve kurumlar ile yönetildiğinin altını çizerek, grev yasaklarının, seçim barajının, esnek ve güvencesiz çalışmanın devam ettiğini dile getirdi. 
 “12 Eylül’ün kurduğu açık hava hapishanesinde bugün binlerce öğrenci, gazeteci, sendikacı, akademisyen tutuklu bulunmaktadır” diyen Beyaz, halkın bugün yoksulluk ve sefalet içinde olmasının 12 Eylül’de kurulan düzenin sonucu olduğunu vurguladı. 
ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI 
Uluslararası istihbarat örgütlerinin desteği ile yapılan darbeyi nefretle kınadıklarını dile getiren Beyaz, “12 Eylül ve sonrasında yaşananların insanlık suçu olması nedeniyle ulusal ve uluslararası yargı süreçlerinin başlatılmasını istiyoruz. Çorum Emek ve Demokrasi Platformu olarak ister askeri ister sivil her türlü darbeyi halkın iradesine vurulan bir kement olarak değerlendiriyoruz” sözleriyle demokrasiden yana tüm güçleri darbelere, darbeci zihniyetlere karşı bağımsız, laik, demokratik bir Türkiye için ortak mücadeleye davet etti.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız