Güncel

Valiliğin Seferhisar'da jeotermal kaynak arama ve işletme açma için verdiği ruhsatlara iptal

İZSU’nun açtığı iki farlı davada, Valiliğin Seferihisar ilçesi Yeniköy mevkiinde jeotermal kaynak arama, Kavaklı, Akyar ve Ilıkpınar'da işletme faaliyetleri için verdiği ruhsatları mahkeme iptal etti.

9 Kasım 2022 Saat: 22:00
Valiliğin Seferhisarda jeotermal kaynak arama ve işletme açma için verdiği ruhsatlara iptal
Valiliğin Seferhisar'da jeotermal kaynak arama ve işletme açma için verdiği ruhsatlara iptal

İZMİR


Mahkeme, İzmir Valiliği’nin su kaynaklarını tehdit eden jeotermal ruhsatlarını kamu yararı olmadığı gerekçesiyle iptal etti. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İZSU), valiliğin Seferihisar ilçesi Yeniköy mevkiinde jeotermal kaynak arama, Kavaklı, Akyar ve Ilıkpınar'da işletme faaliyetleri için verdiği ruhsatlara karşı açtığı 2 farklı davada karar çıktı. İZSU Genel Müdürlüğü’nün taleplerini haklı bulan İzmir 1. İdare Mahkemesi, verilen ruhsatların iptaline karar verdi.

“KAMU YARARINA UYGUN DEĞİL”

Mahkemenin her iki davaya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde, mevzuatta belirtilen yatırım çakışması ile ilgili kamu yararı açısından öncelik ve önem tespitinin yapılmadığı, halk sağlığı ve halkın içme suyu ihtiyaçlarının kamu yararı açısından öncelikli olduğu ve haliyle dava konusu faaliyetlerin su havzaları için telafisi mümkün olmayan tehdit oluşturabilme potansiyeli içermesi nedeniyle kamu yararına uygun olmadığı ifade edildi. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız