Güncel

Veysel Güney'in anıt mezarına soruşturma

Güney, Sıkıyönetim Mahkemesi’nde 2. duruşmada idama mahkûm edildi ve 10 Haziran 1981’de Gaziantep’te idam edildi.

18 Ağustos 2016 Saat: 12:23
Veysel Güney'in anıt mezarına soruşturma
Veysel Güney'in anıt mezarına soruşturma

Devrimci Yol (Dev-Yol üyesi) Veysel Güney, 10 Haziran 1981’de Gaziantep’te idam edildi. Güney’in cenazesi ailesine verilmedi. Arkadaşları, Güney’in doğduğu topraklara, Malatya’nın Hekimhan ilçesine 2013’tesembolik bir anıt mezar yaptırdı. Savcılık 3 yıl sonra soruşturma açtı.

Devrimci Yol (Dev-Yol üyesi) Veysel Güney, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Aralık 1980’de tutuklandı. Güney, Sıkıyönetim Mahkemesi’nde 2. duruşmada idama mahkûm edildi ve 10 Haziran 1981’de Gaziantep’te idam edildi.

Güney’in cenazesi ailesine verilmediği gibi, o gün bugündür cenazeyi arayan aile hiçbir sonuç alamadı. Yıllar sonra Mersin 78’liler Derneği Başkanı Ethem Dinçer, Veysel’in kayıp mezarının peşine düştü. Dinçer, ulaştığı belgeleri “Sizin Veysel” adlı kitapta topladı.

Arkadaşları, Veysel Güney’in doğduğu topraklara, Malatya’nın Hekimhan ilçesine 28 Eylül 2013’te Veysel Güney için sembolik bir anıt mezar yaptırdı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Hekimhan Cumhuriyet Savcılığı, anıt mezarla ilgili olarak tam 3 yıl sonra, Haziran 2016’da soruşturma açtı. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız