Kültür

Yar Yayınları 'Genç Engels’ten Mektuplar'ı yayınladı I Engels'in 18 yaşından 25 yaşına kadar mektupları

Ülkemizin saygın yayınevlerinden biri olan yar yayınlarından çıkan Genç Engels’ten Mektuplar’da, Friedrich Engels’in on sekiz yaşından yirmi beş yaşına kadar yazdığı mektuplar yer alıyor.

14 Şubat 2021 Saat: 16:14
Yar Yayınları Genç Engels’ten Mektupları yayınladı I Engelsin 18 yaşından 25 yaşına kadar mektupları
Yar Yayınları 'Genç Engels’ten Mektuplar'ı yayınladı I Engels'in 18 yaşından 25 yaşına kadar mektupları

Genç Engels’ten Mektuplar’da, yayınevi tarafından yazılan açıklamada şu görüşlere yerildi:  

Genç Engels’ten Mektuplar’da, Friedrich Engels’in on sekiz yaşından yirmi beş yaşına kadar yazdığı mektuplar yer almaktadır. Engels’in kaleme aldığı ve bugün elimizde bulunan ilk mektuplar, 1838 yazında yazılmıştır. Babası tarafından gönderildiği Bremen’den, Barmen’de kalan okul arkadaşlarına, Graeber kardeşlere, en sevdiği kardeşi olan Marie’ye, erkek kardeşi Hermann’a ve yazar Levin Schücking’e mektuplar gönderiyordu. Bunlar, Engels’in genç yaşta edindiği sanat zevkine ve giderek geliştirdiği felsefi ve siyasi düşüncelere ışık tutan değerli belgelerdir.

Genç Engels’ten Mektuplar

Derlememizde yer alan mektuplar genç Engels’in karakteri konusunda fikir edinmemizi sağlıyor, ilgi alanlarının ve estetik zevklerinin tümünü ortaya koyuyor bu yazışmalar. Üstün yetenekli bir gencin dikkat çekici imgesiyle karşılaşıyoruz; yabancı dillerle, şiirlerle, resimlerle, yaptığı bestelerin notalarıyla dolu mektuplarını okudukça, Engels’in bilimin, sanatın ve siyasetin bütün ilerici yönlerine karşı derin ilgisini fark ediyoruz. Graeber kardeşlere ve kız kardeşine yazdığı mektuplarında bu zenginlik önümüze serilmektedir. Yine Graeber kardeşlere mektupları, onun siyasi ve felsefi görüşlerinin, Bremen’de kaldığı yıllarda nasıl evrimleştiğini izlememizi sağlamakla kalmaz, çocukluğundan beri içinde yer eden geleneksel dinsel düşüncelerden nasıl sıyrıldığını da gösterir.

Engels’in Marx’a gönderdiği mektuplardan 1844-1845 yılları arasında, Barmen’e döndükten sonra yazılanlar kitabın son bölümünde yer alıyor. İki büyük devrimcinin arkadaşlıklarının ilk ayında nasıl bir entelektüel işbirliği içinde bulunduklarını göstermesi bakımında bu yazışma ilginçtir.

1845 baharında, Engels artık babasının çatısı altında yaşamayı katlanılmaz bulmaya başlamıştı. Barmen’den ayrıldı ve Marx’ın yaşadığı Brüksel’e göç etti. Bundan sonra, Engels bütün hayatını devrimci çalışmalara adadı.

Genç Engels’ten Mektuplar kitapçılarda ve internet üzerinden yayınevlerinde okuyucuya sunuldu.


@yaryayinlari

yaryayinlari.com

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız