Güncel

Yılın ilk F Oturması ağır hasta tutsak Boltan için

Ağır hasta tutsak Civan Boltan'ın durumuna dikkat çekilen yılın ilk F Oturması açıklamasında, yetkililere sorumluluğu hatırlatıldı. Açıklamada, Civan Boltan şahsında tüm hasta tutsakların derhal tahliyesi istendi.

1 Ocak 2022 Saat: 16:53
Yılın ilk F Oturması ağır hasta tutsak Boltan için
Yılın ilk F Oturması ağır hasta tutsak Boltan için

Hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek, tedavilerin önündeki engellerin kaldırılması ve derhal tahliye edilmeleri için her hafta yapılan F Oturması'nın 510.'su ağır hasta tutsak Civan Boltan için gerçekleşti. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde düzenlenen açıklamanın metnini Mehmet Acettin okudu. Acettin, halen Bolu F Tipi Hapishanesi'nde tutulmakta olan 10 yıllık tutsak Civan Boltan'ın çıkan bir çatışmada atılan bombanın patlaması nedeniyle ağır yaralandığını, yaralı olarak gözaltına alındığını, hastane yerine sorguya alınarak tedavisi engellendiği için sol gözünün tamamen, sağ gözü yüzde seksen oranında görme yetisini kaybettiğini aktardı. Bu olay esnasında sağ kolunu da kaybeden Boltan'ın beyninde bulunan şarapnel parçasının yüksek hayati risk nedeniyle çıkartılamadığını belirten Acettin, aynı zamanda Reyno Sendromu diye bilinen bir hastalığı ve bu hastalıklara bağlı ciddi rahatsızlıkları bulunan Boltan için tedavisini yapan hekimler tarafından "hapishanede kalamaz" yönünde rapor verildiğini fakat Adli Tıp Kurumu'nun aksi yönde rapor düzenleyerek serbest bırakılmasını engellediğini vurguladı. 

Acettin, "2022 yılının bu ilk F oturmasında yetkililere bir defa daha sesleniyoruz; ağır hasta mahpus Civan Boltan nezdinde tüm mahpuslar için, Türkiye'nin  imzaladığı uluslararası sözleşmelere ve mahkeme kararlarına uyun, hasta mahpusların tedavilerinin önündeki engelleri kaldırın ve ağır hasta mahpusların zaman kaybetmeden serbest bırakılması için yasal düzenlemeleri insan hakları temelli yeniden yapılandırın ve hızla hayata geçirin. Hapishanelerde yeni ölümlerin olmaması için, yetkilileri acil göreve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi. 

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız