Güncel

Zamlara karşı Enerji Bakanlığı önünde eylem

Zamlara karşı Enerji Bakanlığı önünde eylem yapmak isteyen Halkevleri polis engelini yok saydı ve talepleri sıraladı.

9 Ocak 2022 Saat: 10:34
Zamlara karşı Enerji Bakanlığı önünde eylem
Zamlara karşı Enerji Bakanlığı önünde eylem

ANKARA

Halkevleri, doğalgaz ve elektriğe gelen zamları protesto etmek amacıyla Enerji Bakanlığı önünde açıklama yapmak istedi. Polisin engeline karşı kite, "İnsanca bir yaşam istiyoruz", "AKP mezara halk iktidar" sloganları attı.

Polisin engeli üzerine açıklama bakanlığa yakın bir parkta yapıldı. "Halk soyguncuları sırtından atacak, enerji üretim ve dağıtım kamulaştırılsın" pankartının açıldığı açıklamada, "Ampul patlayacak", "Bunlar ekmeğimize, aşımıza göz koyanlardır" dövizleri taşındı. Halkevleri İç Anadolu Bölge Temsilcisi Serdar Kibar, elektriğe yapılan yüzde 75 ile yüzde 158 arasındaki zammın, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yıllık yüzde 36'lık Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) çok üzerinde olduğunu belirtti.

Enerji şirketlerinin bankalara olan borçlarının halkın sırtına yıkıldığının altını çizen Kibar, "Bankaların verdiği toplam ticari kredilerin yüzde 9'u enerji şirketlerine aittir. Elektrik Üretim Anonim Şirketi, (EÜAŞ)'dan elektriğin Kilowatt (Kwh) saatinin 31 kuruşa alan enerji şirketleri, konutlara 135 kuruşa, ticarethanelere ise 189 kuruşa satmaktadır. Bu yetmez gibi kademeli faturalandırma ile sözde yoksullara destek olacaklarını iddia etmektedirler. TÜİK verileri gibi nerede ve nasıl hesaplandığı bilinmeyen bir 150 Kwh enerji yalanı vardır ortada. Bir hane 150 Kwh saat elektrik kullanımını aşarsa kademeli olarak ödeyeceği miktar artmaktadır" dedi.

Dört kişilik bir hanenin aylık elektrik kullanımının asgari 230 Kwh saat olduğunu belirten Kibar, "Elektriğe yapılan fahiş zamlar, yaz ve kış saati uygulamalarında olduğu gibi enerji tasarrufu, verimlilik sağlayacağı gibi koca yalanlarla bizlere sunulmaktadır. Yoksulların hayatlarını bırakın iyileştirmeyi daha da yaşanmaz hale getirmektedir" ifadesinde bulundu. Doğalgaza yapılan zamlardan dolayı kışı battaniye altına geçirdiklerini kaydeden Kibar, zammın sadece doğalgaza yapılmadığını, kartlı sayaç kullanan abonelerin geçmişe dönük zamların yansıtılmasının da ayrı bir soygun olduğuna vurgu yaptı. Kibar, enerji üretiminde özelleştirme ve serbestleştirme politikalarının bedelinin halk tarafından ödendiğini ifade etti.

Enerji, doğalgaz üretimi ve dağıtımının derhal kamulaştırılması çağrısında bulunan Kibar taleplerini şu şekilde sıraladı: "Temel hizmetler kamu yararı gözetilerek adil ve demokratik bir planlama ile üretilmeli ve dağıtılmalıdır. Yalanı, dolanı, talanı bırakın, Bu halk soyguncuları sırtından atacak, Zamlar geri alınsın, enerji üretimi ve dağıtımı kamulaştırılsın. Her konuta aylık 230Kwh saat elektrik, 140 M3 doğalgaz parasız verilsin, faturalardaki vergiler kaldırılsın, enerji şirketlerinin borçları tahsil edilsin, faturaları ödenemeyenlerin elektrik ve doğalgazlarının kesilmesi yasaklansın."

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız