HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

'Gezi tarihi yeniden yazılmak isteniyor'

Gezi iddianamesinin kabul edilmesiyle birçok üyesi ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Taksim Dayanışması basın toplantısı düzenledi.

11 Mart 2019 Saat: 16:20
'Gezi tarihi yeniden yazılmak isteniyor'
'Gezi tarihi yeniden yazılmak isteniyor'

Kerim EREN

İSTANBUL-Gezi direnişinin 'suç' kabul edilerek başlatılan soruşturma dalgasında, dava iddianamesinin kabul edilmesinin ardından Taksim Dayanışması'ndan da açıklama geldi.

Gezi direnişinin yeniden hedef alınmasına yönelik tepkiler devam ederken, birçok üyesi ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanan Taksim Dayanışması bir basın toplantısı düzenledi.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)'da düzenlenen toplantıda, "Geziyi lekelemeye yönelik beyhude çabalarınızı reddediyoruz, Gezi bu toprakların eşitlik, özgürlük ve adalet umududur" başlıklı bir açıklama yapıldı. Açıklamaya, Taksim Dayanışması üyeleri dışında siyasi parti temsilcileri, demokratk kitle örgütleri  ve milletvekilleri de destek verdi.

'GEZİ TARİHİ YENİDEN YAZILMAK İSTENİYOR'

Taksim Dayanışması'ndan mimar Mücella Yapıcı'nın okuduğu açıklamada, "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafındna hazırlanan ve 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından geçtiğimiz hafta kabul edilen, hiçbir somut delile dayanmayan, tamamen komplo teorilerinden ilhamla yazılmış akıl dışı iddianameyle Gezi tarihi yeniden yazılmak isteniyor" denildi.

Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, Selcuk Ozupek dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Gezi davasıyla yargılanmak istenenlerin yalnızca 16 kişi olmadığının ifade edildiği açıklamada, ülkenin 80 ilinde Gezi'ye katılanlar hedef alındığı vurgulandı.

'TALEPLERİMİZİN ARKASINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Taksim Dayanışması adına yapılan açıklamada şunlar söylendi:

"Biz Taksim Dayanışması olarak, 2012 yılının Şubat ayında ilk toplantımızı yaptığımız taleplerimizin de, Gezi Parkı'ndaki ağaçların kesildiği ve çadırlarımızın yakıldığı anlardaki tepkimizin de, gencecik çocuklarımıza kıyan polis şiddetinden hespa soran tutumumuzun da, parklarda, meydanlarda, sokaklarda özgürlük, demokrasi ve insanca yaşam talep eden milyonların taleplerinin de kararlılıkla arkasında durmaya devam edeceğiz. Gezi direnişi, suçla, terörle, darbeyle, kalkışmayla anılan bir eyleme dönüştürmenize asla izin vermeyeceğiz."

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, oturan insanlar

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Eğitim-Sen  Ağustos'ta başlayacak olan Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı

Eğitim-Sen Ağustos'ta başlayacak olan Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık