HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

İnsan hakları savunucusu Sacide Çekmeci hayatını kaybetti

Bir mücadele kadınıydı Sacide Çekmeci. Diğer tutsak yakınları gibi, anneler gibi 12 Eylül döneminde çok baskı gördü, dayak yedi, joplandı ve acılar çekti.

15 Şubat 2018 Saat: 09:21
İnsan hakları savunucusu Sacide Çekmeci hayatını kaybetti
İnsan hakları savunucusu Sacide Çekmeci hayatını kaybetti

12 Eylül Askeri Cuntasına karşı cezaevlerinde direnen tutukluların sesi, insan hakları savunucu, İnsan Hakları Derneği’nin kuruluşunun büyük emektarlarından, insan hakları mücadelesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Meclis önündeki eylemde yaşamını yitiren Didar Şensoy ve insan hakları savunucusu Leman Fırtına'nın yakın mücadele arkadaşı Sacide Çekmeci yaşamını yitirdi.

Bir mücadele kadınıydı Sacide Çekmeci. Diğer tutsak yakınları gibi, anneler gibi 12 Eylül döneminde çok baskı gördü, dayak yedi, joplandı ve acılar çekti.

Tutukluların 'Sacide Anne'si

Sacide Çekmeci, 12 Eylül cuntasının işkence, baskı ve hukuk dışı uygulamalarına karşı doğan direnişçi aileler geleneğinin yaratıcılarındandı. Çekmeci, cezaevi cezaevi gezerek, cezaevlerindeki tüm tutuklulara sahip çıkan bir insan hakları savunucusuydu. Çekmeci, bu yüzden tutuklularca ‘Sacide Anne’ diye tanınıyordu. Sacide Çekmeci o dönemde yaşadıklarının bir kısmını ‘Nizamiye Kapısında’ isimli kitabında dile getirmiştir...

Sabaha karşı hayatını kaybetti

Sacide Çekmeci İstanbul'da, bu gece saat 01’e doğru hayatını kaybetti. Son 9 gündür Samatya Hastanesi’nde yatıyordu. 91 yaşındaydı. 2-3 ay öncesine kadar durumu iyi sayılabilirdi. Bakıcısının yardımıyla evde günlük işlerini görebiliyor, hatta arada sırada bulmaca çözmeye bile çalışıyordu. Ancak son 2-3 aydır durumu yavaş yavaş kötüleşmeye başladı. Hastaneye kaldırıldıktan sonra kendisini ziyarete gelenlere “Ağlamayacağım, çünkü ben ağlarsam sizler üzülürsünüz.” derdi..

Gelibolu'da toprağa verilecek

Sacide Çekmeci’nin cenazesini yarın (16 Şubat) Gelibolu’daki aile kabristanında toprağa verilecek. Sacide Çekmeci’nin oğlu Sualp Çekmeci “Şu aşamada çok fazla söyleyecek söz yok, ülkemizin içinde bulunduğu bu zor şartlar altında sadece dostlar sağolsun, gençlerimiz, çocuklarımız ölmesin diyebiliyorum. Bu süreçte bizlere destek olan herkese, doktorlarımıza ve dostlarımıza çok ama çok teşekkür ederim. Işıklar içinde uyusun.”dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Eğitim-Sen  Ağustos'ta başlayacak olan Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı

Eğitim-Sen Ağustos'ta başlayacak olan Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık