HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

Güncel

Jamal Khashoggi’ye ne oldu? Akibeti açıklansın! Sağ olarak ailesine teslim edilsin

İnsan Hakları Derneği bu kez, 'Jamal Khashoggi’ye ne oldu? Akibeti açıklansın! Sağ olarak ailesine teslim edilsin' diye meydandaydı. Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri çağrı yaptı.

9 Ekim 2018 Saat: 14:30
Jamal Khashoggi’ye ne oldu? Akibeti açıklansın! Sağ olarak ailesine teslim edilsin
Jamal Khashoggi’ye ne oldu? Akibeti açıklansın! Sağ olarak ailesine teslim edilsin

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, 'gazeteci Jamal Khashoggi'ye ne oldu?' diyerek meydandaydı. 

2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan İstanbul  Başkonsolosluğu'na  girdikten sonra  kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Jamal Khashoggi hakkındaki belirsizlik devam ediyor.

Kimi haber kaynakları, Suudi Arabistan kralını eleştiren yazıları ve muhalif kimliği ile bilindiği için Jamal’ın tehdit altında olduğunu ve Konsolosluk içinde öldürüldüğünü ileri sürüyor, kimi haber kaynakları yetkililerin Konsolosluk içinde arama yapılmasına izin verdiğini söylüyor, kimi kaynaklar Konsolosluk kameralarının Jamal Khashoggi'nin kaybolduğu saatler içinde kayıt dışı olduğunu söylüyor, ancak ne Suudi Arabistan yetkilileri ne de Türk yetkilileri Jamal Khashoggi'ye ne olduğunu söylemiyor.

Ancak ortada, gizlenemeyen ve herkesin bildiği bir gerçek var:   bir gazeteci Konsolosluk sınırları içinde kaybedildi ve ailesi ve kamuoyu sekiz gündür ondan haber alamıyor.

Bilindiği üzere; zorla kaybetme insanlığa karşı bir suçtur ve İnsan Hakları Derneği kurulduğu 1986 tarihinden bu yana gözaltında kaybedilenler için, bu suçun önlenmesi için mücadele etmektedir.

Cumartesi Anneleri 23 yıldır gözaltında kaybedilen yakınlarını aramakta, adalet talep etmekte, devleti inkârından vazgeçirmeye çalışmaktadır.

Jamal Khashoggi'nin kaybolmasında da Suudi Arabistan Konsolosluk yetkililerinin sorumluluğu yanında, ülke toprakları üzerinde kurulu bir konsoloslukta yaşanan bu zorla kayıp olayından dolayı Türkiye Devletinin de tam sorumluluğu söz konusudur.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, binasında arama yapılmasına izin vermekle bu olayın sorumluluğundan kurtulamaz, Jamal'ın konsoloslukta baskı görmediğini ve sağ salim çıktığını ispatlamak zorundadır.

Türkiye devleti,  ülkesinde yaşayan herkesin  ve Jamal Khashoggi'nin yaşam hakkını korumakla yükümlüdür ve akıbeti hakkındaki belirsizlikten  ve başına gelenlerden sorumludur.

İnsan hakları savunucuları olarak; Soruyoruz !  Jamal Khashoggi'ye ne oldu?

Suudi Arabistan ve Türkiye devleti yetkilileri,  Jamal Khashoggi'nin akıbetini açıklasın ve

sağ olarak ailesine kavuşmasını sağlasın.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Real market işçisi gözaltına alındı!

Real market işçisi gözaltına alındı!

 

Net Haber Ajansı Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Depolama Taşıma iletme sistemi Merdiven Tırmanma Cihazı Engelli merdiven tırmanıcı Uluslararası evden eve nakliyat Adaklık